Libra

Historia e pabesueshme e ishullit të paarritshëm dhe dy vëllezërit që jetuan atje për dy vjet


“Nëse Tristan da Cunha është arkipelagu më i largët nga çdo tokë, ishulli i paarritshëm, i cili ndodhet 20 milje detare dhe në lindje të ishullit të Tristanit, është ishulli më i largët i arkipelagut më të largët në botë, ndoshta një nga vendet e pakta ku pothuajse askush nuk shkon në epokën në të cilën të gjithë shkojnë kudo”.

Kështu shkruhet në pasthënien e “Ishullit të Paarritshëm”.

Libri tregon aventurën e pabesueshme të dy vëllezërve gjermanë, të cilët në vitin 1871 vendosën të shpërngulen në ishullin e pabanuar të paarritshëm për të ndjekur ëndrrën e tyre: të gjuanin foka të shumta nëpër ishull, dhe të pasuroheshin duke shitur lëkurën e tyre.

Sipërmarrja dështoi dhe pas 23 muajsh në ishull Frederick dhe Gustav Stoltenhoff u kthyen në Cape Town, por aventura e tyre mbeti e pavdekshme: ata ende mbajnë rekordin e mbijetesës në ishullin më të largët të arkipelagut më të largët në botë.

Tristan da Cunha është një arkipelag në Oqeanin Atlantik jugor në gjysmë të rrugës midis Afrikës dhe Amerikës së Jugut, i përbërë nga katër ishuj: Tristan da Cunha është i vetmi dhe kryesori i banuar, të tjerët janë të paarritshëm.

Cape Town është mbi 2 mijë e 800 kilometra larg, brigjet e Argjentinës pothuajse 2 mijë e 400.

Ishulli dhe arkipelagu ia detyrojnë emrin e tyre admiralit portugez që i zbuloi në vitin 1506.

Kolonizimit iu desh të priste edhe tre shekuj të tjerë dhe mes protagonistëve ishte edhe një italian.

Të parët që u vendosën në Tristan da Cunha ishin në fakt, në vitin 1811, amerikanët Jonathan Lambert dhe Andrew Millet së bashku me Livorno Tommaso Corri.

Ata ishin piratë, kishin ngarkuar fara, kafshë dhe pemë frutore në anijen që vinte nga Brazili.

Ata nuk kishin llogaritur britanikët, të cilët pesë vjet më vonë morën në zotërim Tristanin për të penguar francezët që të përdornin atë post për të liruar Napoleonin, i cili kishte qenë në mërgim në Shën Helena që nga viti 1815.

Nuk ka porte apo aeroporte atje.

Për të arritur atje sot, e vetmja mundësi është shërbimi postar Elizabeth, i cili, nëse e lejon moti, largohet nga Cape Town çdo dy javë.

Me përjashtim të rrethanave të paparashikuara, do të nevojiten pesë deri në gjashtë ditë lundrim.

Rreth 240 banorë jetojnë në ishull dhe ka vetëm tetë mbiemra: Swain, Patterson, Hagan, Rogers, Glass, Green dhe italianët Lavarello dhe Repetto, të dhënë nga dy të humbur nga Camogli që zbarkuan në vitin 1892.

Ishulli i paarritshëm është një vullkan i zhdukur. I vendosur 40 kilometra në jug-perëndim të Tristan da Cunha, ka një sipërfaqe prej përafërsisht 14 kilometra katrorë dhe një lartësi maksimale prej 449 metrash.

U pa për herë të parë në vitin 1656 nga anija holandeze Nachtglas, por emri iu dha nga ekuipazhi i anijes franceze Etoile du Matin, e cila kaloi nëpër zonë në vitin 1778 dhe u përpoq të zbarkonte.

“I paarritshëm” shënuan në ditar marinarët, të cilët sapo zbarkuan në plazh nuk mund të lëviznin brenda për shkak të relievit të paarritshëm.

Përpara vëllezërve Stoltenhoff, të vetmit njerëz që kaluan çdo kohë në ishull kishin qenë të humburit e Blenden, një anije e nisur për në Bombei e cila goditi një shkëmb dhe u fundos më 22 korrik 1821.

Anëtarët e ekuipazhit jetuan atje për 16 javë, duke ngrënë zogj dhe mish fokash, përpara se të shpëtoheshin nga një anije angleze.

Të humbur, banorët e Tristanit gjithashtu vizitonin herë pas here ishullin, por këto ishin ekspedita të shkurtra gjuetie dhe peshkimi.

Që nga 27 shkurti 1997, pra që kur u bë rezervat natyror, ishulli ka qenë i paarritshëm jo vetëm në emër, por edhe në realitet.

Më pas. në vitin 2004, së bashku me Gough, u bë pjesë e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Kush ishin vëllezërit Stoltenhoff?

Në shekullin e XIX, magjepsja për ishujt e shkretëtirës dhe mbytjet e anijeve ishte shumë e fortë.

Nëse “Jeta dhe aventurat e çuditshme befasuese të Robinson Crusoe” ishin botuar në shekullin e kaluar, botimi i “Ishullit misterioz” nga Jules Verne daton në vitin 1874, disa muaj pas përfundimit të aventurës së vëllezërve Stoltenhoff.

Frederick Stoltenhoff, më i madhi, lindi në Moskë në prill 1847.

Nëna e tij ishte me origjinë nga Yorkshire angleze, babai i tij gjerman nga Saksonia.

Ata ishin shpërngulur në Rusi për të krijuar një kompani të endjes dhe ngjyrosjes së leshit.

Gustav, më i riu, lindi në Aachen në vitin 1852, pasi familja u kthye në Gjermani.

Në moshën 14-vjeçare, Frederick filloi të punonte si kontabilist në një kompani që tregtonte pëlhura.

Megjithatë, Gustav, i cili gjithmonë kishte dashur të udhëtonte dhe të zbulonte botën, u transferua në Hamburg për të ndjekur shkollën detare.

Më pas, në vitin 1869, pasi kaloi provimin përfundimtar, ai hipi në anijen Guglielmina me destinacion Amerikën e Jugut.

Planet e dy vëllezërve u prishën një vit më vonë nga shpërthimi i luftës Franko-Prusiane. Frederiku u thirr në front, ku do të fitonte gradën nënkoloneli.

Gustav, i cili nuk ishte ende 18 vjeç, ishte në gjendje të hipte në Beacon Light për në Rangoon.

Mbytja e kësaj anijeje qymyrguri do ta detyrojë atë të kalojë disa javë në ishullin Tristan da Cunha, ku do të zbulojë ekzistencën e ishullit të paarritshëm.

Pasi përfundoi konflikti franko-prusian, vëllezërit Stoltenhoff u gjendën në Aachen.

Ata nuk kanë punë dhe as plane dhe kështu u vjen ideja e çmendur.

Gustav, i cili ka dëgjuar historitë e banorëve të Tristan da Cunha-s për fokat e Paaksesueshme, i propozon vëllait të tij të vendoset në ishull për t’i gjuajtur dhe për t’u pasuruar duke shitur lëkurën dhe dhjamin e tyre, dy mallra me kërkesë të madhe asokohe.

Pas një udhëtimi që zgjati me muaj, në vitin 1871 arritën në Tristan dhe më pas te i paarritshmi.

Bashkë me ta edhe një qen i vogël, furnizime ushqimore dhe materiale të ndryshme për të ndërtuar një shtëpi në ishull.

Projekti i biznesit do të dështojë së shpejti, për shkak të vështirësive që lidhen me klimën dhe formën e ishullit.

Por Stoltenhoffs mbetën vetëm në ishullin e shkretë për gati dy vjet, duke u kthyer në Cape Town në vitin 1873 në bordin e HMS Challenger.

E vetmja gjurmë që ata lanë në arkipelag është një ishull që mban emrin e tyre.

Libri i ‘rizbuluar’

E gjithë kjo, përveç aventurave të përjetuara nga vëllezërit në pothuajse dy vitet e kaluara në ishull, tregohet në libër, botuar nga Ciost Edizioni.

Gazetari Francesco Moscatelli rizbuloi tekstin, të botuar në anglisht nga Eric Rosenthal në vitin 1952 dhe më pas të harruar.

“Teksti i Rosenthal nuk ka fuqinë e një romani dhe as ambicien për të qenë i tillë”, ka shpjeguar ai.

“Forca e tij është tjetër: ai tregon një histori, një histori të vërtetë, historinë e dy vëllezërve që sfiduan veten e tyre dhe natyrën”.

Një histori universale në mënyrën e vet.

“Uria për aventura dhe magjepsja për atë që është larg nesh janë të natyrshme në shpirtin e njeriut: ato përfaqësojnë një nga ato flakët e vogla që na mbajnë gjallë”, ka shtuar Moscatelli.

“Një aspekt i dytë që më goditi menjëherë ishte rrëshqitja progresive e Stoltenhoff-it nga një objektiv konkret në një objektiv shumë më të paprekshëm, siç është testimi i tyre për kënaqësinë e vetme për ta bërë atë”.

“Mund të ishin kthyer pas disa muajsh, por vazhduan ta shtynin. Kjo kokëfortësi i bën interesantë dhe për mendimin tim shumë modern: është e rrallë të gjesh dikë të aftë të shijojë bukurinë e dështimit”.

Marrë nga “Corriere della Sera”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore