Lajme

Historia e minjve të laboratorit – plot triumfe shkencore dhe çështje etike


Brejtësit laboratorikë janë përdorur në testimin e kafshëve për më shumë se 150 vjet, dhe numri i studimeve të bazuara në brejtës vazhdon të rritet.

Më shumë se 20 vjet më parë, dy studiues mjekësorë të Universitetit të Harvardit, Joseph dhe Charles Vacanti, drejtuan një ekip që rriti me sukses një pjesë të kërcit në formë veshi të njeriut në pjesën e pasme të një miu laboratori.

Eksperimenti përdori një myk në formë veshi të mbushur me qeliza kërc nga një lopë. “Veshi” u vendos fillimisht në një inkubator dhe sapo filloi të rritet, ai u transplantua në trupin e një miu lakuriq (një specie e miut laboratorik me një mutacion gjenetik që shkakton një organ timus të degraduar ose mungon, duke penguar kafshët ‘sistemi imunitar dhe aftësia për të refuzuar indet e huaja).

“Earmouse” ose miu Vacanti, siç është bërë e njohur kafsha, vazhdoi të rrisë copën e indeve nga shpina e saj derisa të ngjante me madhësinë dhe formën e veshit të njeriut. Ekipi publikoi kërkimin e tyre në Kirurgjinë Plastike dhe Rindërtuese në vitin 1997.

Eksperimenti u krijua për të testuar qëndrueshmërinë e indeve në rritje për transplantim të mëvonshëm te pacientët njerëzorë. Dhe vetëm vitin e kaluar, fëmijët njerëzorë në Kinë që vuanin nga një defekt gjenetik i quajtur mikrotia, i cili parandalon që veshi i jashtëm të rritet siç duhet, morën veshë të rinj të rritur me qelizat e tyre – një proces i ngjashëm me rritjen e veshit.

Miu me një vesh njerëzor në shpinë mund të ketë qenë një nga eksperimentet më të çuditshëm dhe vizualisht shqetësues të kryer mbi një brejtës, por minjtë janë përdorur për eksperimente shkencore që nga viti 1902, kur një mbarështues i çuditshëm dhe me iniciativë i quajtur Abbie EC Lathrop njohu potencialin e kafshëve për kërkime gjenetike.

Përdorimi i parë i minjve në eksperimente filloi edhe më herët, me regjistrimet që datojnë në vitet 1850. Shkencëtarët i blenë lëndët e tyre nga mbarështuesit profesionistë të njohur si “tifozë miu” të cilët i vlerësuan krijesat si kafshë shtëpiake për veshjet dhe personalitetet e tyre unike.

Për dekada, minjtë laboratorikë dhe minjtë janë përdorur për të bërë përparime të mëdha shkencore dhe mjekësore, nga ilaçet kundër kancerit dhe antiretroviralet e HIV-it deri tek vaksina vjetore e gripit.

Minjtë e laboratorit – më shpesh të specieve “Mus musculus”, ose miu i shtëpisë – janë thika biomjekësore të ushtrisë zvicerane, me gjenome që manipulohen lehtësisht për studime gjenetike. Fiziologjia e trupit të njeriut, megjithatë, imitohet më ngushtë në “Rattus norvegicus”, ose minjtë Norvegjezë, dhe llojet e tij të ndryshme.

Minjtë janë gjithashtu lehtësisht të trajnueshëm dhe të përshtatshëm në mënyrë të përkryer për eksperimente psikologjike, veçanërisht duke pasur parasysh që rrjetet e tyre nervore ngjajnë aq shumë me tonat. (Në vitet 1950 dhe ’60, studiuesit që studiuan bazat biologjike të kuriozitetit vunë re se minjtë e laboratorit, pa asnjë stimul ose detyrë tjetër, preferojnë të eksplorojnë pjesët e panjohura të një labirinti).

Minjtë janë gjithashtu shumë më të mëdhenj se minjtë dhe kanë bishta më të trashë dhe feçkë më të mprehtë.

“Ata riprodhohen shpejt, janë socialë, janë të adaptueshëm dhe janë të gjithëngrënësit, kështu që ata do të hanë pothuajse gjithçka”, thotë Manuel Berdoy, një zoolog nga Universiteti i Oksfordit. Për më tepër, madhësia e vogël e brejtësve lejon ruajtje relativisht të lehtë në laboratorë, dhe rrënjët e tyre të përbashkëta evolucionare me njerëzit nënkuptojnë që gjenomet e specieve mbivendosen në mënyrë dërrmuese.

Si rezultat, brejtësit kanë pushtuar laboratorët tanë, duke përbërë gati 95 përqind të të gjitha kafshëve laboratorike. Gjatë katër dekadave të fundit, numri i studimeve të minjve u katërfishua, ndërsa numri i artikujve të botuar për qentë, macet dhe lepujt ka mbetur mjaft konstant.

Deri në vitin 2009, vetëm minjtë ishin përgjegjës për tre herë më shumë punime kërkimore sesa peshqit, mizat e frutave dhe krimbat e rrumbullakët të kombinuar.

Studimet me brejtësit trajtojnë gjithçka, nga neurologjia dhe psikologjia tek ilaçet dhe sëmundjet. Hulumtuesit kanë futur pajisje elektronike në trurin e minjve për të kontrolluar lëvizjet e tyre, kanë testuar në mënyrë të përsëritur vetitë krijuese të kokainës tek minjtë, kanë administruar goditje elektrike te brejtësit si një stimul negativ, kanë mbjellë trurin e njeriut në kafkat e minjve dhe kanë dërguar minj dhe minj që vrapojnë nëpër labirinthet e pafund të testeve.

Edhe NASA madje mban minj laboratori në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës për eksperimente në mikrogravitet.

Gjithçka që njerëzit kanë arritur është falë minjëve, përvoja e përditshme e kafshëve zhvillohet kryesisht jashtë syrit të publikut. Por jeta e brejtësve të laboratorit mund të jetë çelësi për të kuptuar dhe përmirësuar rolin e tyre në rrjedhën e zbulimeve shkencore.

Shkencëtarët duhet të përfundojnë trajtimin e kafshëve dhe trajnimin etik para se të lejohen të punojnë me kafshët laboratorike, megjithëse rregullat ndryshojnë në varësi të vendit ku zhvillohet eksperimenti.

Ndërsa shkencëtarët kanadezë dhe evropianë mbikëqyren nga një organ drejtues kombëtar, rregullat në Shtetet e Bashkuara ndryshojnë sipas institucionit me disa udhëzime të përgjithshme nga Instituti Kombëtar i Shëndetit. (Akti i Mirëqenies së Kafshëve të SHBA, i cili mbron shumicën e kafshëve të përdorura për kërkime, përjashton minjtë).

Shumica e universiteteve ofrojnë një kurs trajnimi se si të trajtohen kafshët në një mënyrë që të zvogëlojë më së miri stresin dhe vuajtjet. Praktikat më të mira janë azhurnuar gjatë viteve për të pasqyruar një kuptim në ndryshim të brejtësve dhe nevojave të tyre.

Pasi një studim i vitit 2010 i botuar në “Nature”, tregoi se trajtimi i minjve laboratorikë nga bishti shkakton më shumë ankth sesa udhëzimi i kafshëve përmes një tuneli ose ngritja e tyre me duar të mbuluara, duke bërë kështu që laboratorët në të gjithë botën braktisën teknikën të cilën e praktikonin më parë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore