Lajme

Hezbollahu merr përsipër sulmin me raketa antitank në kufirin me Izraelin


Milicia pro-iraniane Hezbollah mori përgjegjësinë për sulmin me raketa të drejtuara antitank në një postë të ushtrisë izraelite në kufirin me Libanin.

Në një deklaratë, Hezbollah thotë se sulmi ishte një përgjigje ndaj vdekjes së tre anëtarëve në sulmet izraelite të hënën, e cila erdhi si përgjigje ndaj përleshjeve vdekjeprurëse në kufi.

Hezbollah pretendon se shkaktoi “një numër të madh viktimash të konfirmuara” në sulmin me raketa.

IDF-ja thotë se po kryen sulme në Liban si përgjigje dhe nuk jep menjëherë informacione për viktima.

Mbrëmjen e kaluar, Hezbollahu kreu një sulm të veçantë ATGM kundër një automjeti të blinduar të boshatisur të IDF-së në kufirin me Libanin.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore