Lajme

Henan: Aplikacioni ‘China COVID’ kufizon banorët pas protestave bankare


©: Getty Images

Autoritetet në provincën kineze të Henan dyshohet se po kufizojnë lëvizjet e disa banorëve duke përdorur një aplikacion COVID, pas protestave të rralla.

Shumë njerëz thonë se janë të detyruar të karantinohen, të bllokohen nga transporti publik ose të hyjnë në ndërtesa.

Shumica duket se janë klientë të katër bankave rurale të cilat kishin hasur në probleme me sigurimin e tërheqjes së parave, raportojnë mediat kineze.

Bankat kanë ngrirë depozitat, duke shkaktuar demonstrata të zemëruara muajin e kaluar.

Rregullatori i bankave dhe sigurimeve të Kinës ka urdhëruar që atëherë një hetim në banka.

Më shumë se 39 miliardë juanë (5 miliardë £; 6 miliardë dollarë) besohet se janë ngrirë, duke prekur qindra mijëra klientë.

Javët e fundit, klientët e katër bankave kanë mbajtur protesta të rralla në Henan. ©: WEIBO
Zonë e kuqe

Në shumë qytete kineze, banorët përdorin një aplikacion “kodi shëndetësor” për të hyrë në ndërtesa dhe dyqane, për të përdorur transportin publik ose për t’u larguar nga qyteti.

Përdoruesit duhet të skanojnë një kod QR dhe të tregojnë një “status shëndetësor” të koduar me ngjyra në telefonin e tyre përpara se të hyjnë.

Nëse ky status bëhet i kuq, kjo tregon se personi ka rezultuar pozitiv me COVID kohët e fundit ose dyshohet se ka COVID dhe duhet të vendoset në karantinë për 14 ditë.

Të martën, disa banorë zbuluan se statusi i tyre ishte bërë i kuq kur u përpoqën të hynin në stacione treni, ndërtesa ose hotele.

Nuk dihet se sa janë prekur, por raportet kineze tregojnë se çështja ka ndodhur në disa qytete dhe fshatra në Henan.

Klientët e katër bankave që udhëtuan nga provincat e tjera drejt kryeqytetit të Henan-it, Zhengzhou, janë përballur gjithashtu me të njëjtin problem.

Një kliente bankare në Zhengzhou për “BBC Chinese” tha se statusi i saj ishte i kuq, edhe pse nuk kishte qenë kurrë në kontakt me një rast të konfirmuar dhe testet e saj më të fundit treguan se ajo ishte negative.

Ajo shtoi se u vizitua nga zyrtarë shëndetësorë, të cilët i kërkuan të qëndronte në shtëpi dhe refuzuan të shpjegonin pse statusi i saj ishte bërë papritur i kuq.

Disa nga të prekurit duket se janë të afërm të klientëve.

Një grua që jeton në Zhumadian, qytet 200 km (124 milje) nga Zhengzhou, tha se ajo u dërgua në një hotel për karantinë të detyrueshme pasi statusi i saj u bë i kuq.

Një anëtar i stafit në komisionin shëndetësor Zhengzhou konfirmoi me “BBC Chinese” se shumë nga klientët e bankave kishin hasur në të njëjtin problem.

“Shkelja e ligjeve”

Ky veprim ka ngritur pikëpyetje në mediat sociale kineze, ku shumë kanë theksuar se ky ishte një abuzim i mundshëm i pushtetit nga zyrtarët.

Komentatori popullor kinez dhe ish-redaktori i gazetës “Hu Xijin” tha se “kodet shëndetësore” duhet “të përdoren thjesht për qëllime të parandalimit të pandemisë”.

Në prill, “New Oriental Country Bank” e Kaifeng, “Zhecheng Huanghuai Community Bank”, “Shangcai Huimin County Bank” dhe “Yuzhou Xin Min Sheng Village Bank” ngrinë depozitat e klientëve të tyre.

Që atëherë, mijëra klientë kanë udhëtuar drejt Zhengzhou-së, në përpjekje për të tërhequr paratë e tyre. Protestat e vogla kanë shpërthyer, duke kulmuar me një demonstratë të madhe më 23 maj, ku mijëra dolën në rrugë, përpara se policia ta mbyllte atë.

Komisioni Rregullator i Bankave dhe Sigurimeve të Kinës muajin e kaluar tha se aksioneri kryesor i bankave të fshatit, një kompani e quajtur “Henan New Fortune”, përdorte platforma të palëve të treta ose një ndërmjetës parash për të marrë fonde publike.

Kompania dyshohet për krime financiare dhe autoritetet po hetojnë aktualisht.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore