Lajme

Helmut Newton dhe imazhet më subversive që ai krijoi


Helmut Newton, fotografi gjerman i modës, është fokusi i një retrospektive të re në qytetin port të A Caruña në Galicia, Spanjë.

Është një vitrinë e sofistikuar e fuqizimit të femrës po aq sa edhe sugjerimit erotik.

E inskenuar në Fondacionin Marta Ortega Pérez (MOP) të qytetit, “Helmut Newton – Fact & Fiction” eksploron një karrierë të kaluar për revista si Vogue, Playboy dhe Harper’s Bazaar nga vitet 1950 deri në fillim të viteve 2000.

Një fotografi e tij mund të jetë shumë gjëra në të njëjtën kohë: provokuese, zbavitëse, konfuzuese.

Printimet e tij ikonike “Big Nudes” nga viti 1980 janë me përmasa më të mëdha se sa në jetë reale.

Megjithatë, nudot e tij shprehin forca të blinduara.

Portretet e tij të famshëm i inkuadruan aktoret – nga Raquel Welch te Charlotte Rampling – në qëndrime sfiduese.

Dhe në vitet 1970, duke fotografuar me carte blanche për Vogue France, ai shpiku një gjuhë vizuale të guximshme njëngjyrëshe që është imituar gjerësisht në vitet që pasuan.

Kontrastet e rënda në punën e tij u bënë jehonë në përmbysjen e fateve në historinë e jetës së tij.

Ai lindi në vitin 1920 në Berlin në një familje industrialistësh hebrenj.

Duke ikur nga nazistët në fund të viteve 1930, ai u internua fillimisht në Singapor dhe më pas në Australi.

Një nga modelet e tij të hershme, aktorja australiane June Browne, u bë gruaja e tij në vitin 1948.

Browne ishte modeli për modelet e tij të mëvonshme – të mrekullueshme dhe inteligjente – dhe, duke punuar nën emrin Alice Springs, pati një karrierë të saj të suksesshme fotografike.

Ata ishin të martuar për më shumë se gjysmë shekulli.

Puna e Newton në vitet 1960 theksoi frymëzimet e tij të hershme, të tilla si imazhet e fotografit hungarez Brassaï dhe goditjet e Alfred Hitchcock.

Ai shpejt filloi të festonte cilësitë skulpturore të trupave të grave dhe t’i portretizonte burrat si budallenj, servilë ose të vdekur.

Në mesin e viteve 1970, ai takoi Philippe Garner, atëherë një specialist i ri fotografish në Sotheby’s, i cili tani ka kuruar shfaqjen spanjolle me Matthias Harder, drejtor i Fondacionit Helmut Newton dhe tregtarin britanik të artit Tim Jefferies.

Garner e kujton atë si një mik i cili “krijoi një univers paralel, por i rrënjosur në gjithçka që ju dini dhe njihni”.

Ngjall kureshtjen që qëndrimi i Newton-it për seksualitetin nuk ka hyrë në pikën e parë të kulturës së anulimit.

“Vepra ka shtresa të tilla, kontradikta të tilla, paqartësi të tilla, këtë çuditshmëri që rri pezull mes faktit dhe trillimit”, ka thënë Garner.

“Kjo e bën shumë të vështirë përballjen dhe dënimin e plotë. Helmut ishte krejtësisht i lumtur që njerëzit i urrenin fotografitë e tij”.

Por a mundet një fotograf sot ta përfytyrojë një grua si një kalë për t’u hipur?

“Çdo fotograf që fillon tani duhet të ketë guximin e perspektivës së tij. Ajo që kanë fotografitë e Helmut-it është një lloj integriteti”, ka shtuar ai.

Në vitin 1976, Newton rrëmbeu modelin e tij famëkeq të kalorësisë në Hôtel Lancaster në Champs Èlysées.

Xhirimi ishte për Hermès-in, por, si me pjesën më të madhe të punës së tij, produkti ndihet dytësor ndaj përbërjes.

Është fotografi e modës, por rrobat janë paksa lojtare.

Parisi nuk ishte metropoli i vetëm i tij. Ai kishte një sy për qytetet magjepsëse duke punuar me ngjyra në dritën e ndritshme të Kalifornisë dhe jugut të Francës.

Interesat fetishiste dhe stili i çuditshëm i fotografit ilustrohen në ekspozitë me përfshirjen e disa zotërimeve të tij.

Fondacioni MOP është i vendosur në një kompleks ish-magazinash dhe kapanonesh në portin e qytetit.

Galeritë luajnë me trashëgiminë e tyre industriale – të gjitha punime metalike me stil bunker dhe janë të konfiguruara mjeshtërisht rreth portit gjeometrik të Atlantikut.

Është një skenë e përshtatshme dramatike për të paraqitur Newton-in.

Marta Ortega Pérez, fondacioni i së cilës pret shfaqjen, është kryetarja e Inditex, kompania shumëkombëshe spanjolle e veshjeve e themeluar nga babai i saj.

Ajo ka treguar se fondacioni i saj fokusohet në tre gjëra: modë, fotografi dhe vendlindje.

“Ne duam ta shtyjmë qytetin tonë drejt botës dhe ta sjellim botën në qytetin tonë”.

Është një “sfidë vërtet e bukur”.

Marrë nga “BBC”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore