Shëndet

Helmimet nga kanabisi tek të moshuarit janë trefishuar, zbulon studimi


Dikush mund të mendojë se të rinjtë janë grupi kryesor që gëzon lirinë e barërave të këqija të legalizuara, por në Kanada, rritja më e madhe e përdoruesve pas legalizimit ishte tek të rriturit e moshuar – dhe ndonjëherë po i dërgon ata në spital, sipas një studimi të ri.

Sipas një letre kërkimore të publikuar, shkalla e vizitave të departamentit të urgjencës për helmim nga kanabisi tek të moshuarit gjatë periudhës së legalizimit të luleve dhe ushqimeve të thata të kanabisit – nga tetori i vitit 2018 deri në dhjetor të vitit 2022 – në Kanada ishte dukshëm më e lartë se ajo e periudhës para legalizimit.

“Ushqimet, të cilat përfshijnë produkte të pjekura, ëmbëlsira dhe pije, janë gjithnjë e më të njohura”, tha autori kryesor i hulumtimit Nathan Stall, një mjek dhe shkencëtar klinik në Sinai Health në Ontario.

Por disa të rritur mund të mos jenë të vetëdijshëm për fuqinë e barërave të këqija të sotme, dhe pak dihet për efektet shëndetësore të legalizimit të kanabisit të ngrënshëm tek të moshuarit – grupmosha me rritjen më të madhe në përdorimin e përgjithshëm të kanabisit një vit pasi lulja e tharë e kanabisit u legalizua në Kanada, tha Stall.

“Ekziston një paragjykim i lidhur me moshën që shumë praktikues të kujdesit shëndetësor dhe sinqerisht shoqëria, mendojnë se të rriturit e moshuar nuk po përdorin drogë. Dhe kjo nuk është e vërtetë”, tha Stall.

“Ne zbuluam se rritjet më të mëdha në vizitat e departamentit të urgjencës për helmim nga kanabisi midis të moshuarve ndodhën pasi kanabisi ushqimor u bë i ligjshëm për shitje me pakicë në janar 2020”, shton ai.

Autorët përdorën të dhënat administrative të Ministrisë së Shëndetësisë së Ontarios për të ekzaminuar shkallën e vizitave në dhomën e urgjencës për helmim nga kanabisi tek të moshuarit gjatë periudhës para legalizimit – janar 2015 deri në shtator 2018 – dhe dy periudhat e legalizimit: tetor 2018 deri në dhjetor 2019, kur u lejua shitja e luleve të thata të kanabisit dhe nga janari 2020 deri në dhjetor 2022, që shënoi legalizimin e ushqimeve të kanabisit.

Kur njerëzit kanë helmim nga kanabisi, sipas Stall, ata mund të përjetojnë konfuzion; psikoza, duke përfshirë halucinacione; ankthi ose sulme paniku; rrahje të shpejta të zemrës; dhimbje gjoksi dhe të vjella.

Gjatë periudhës tetëvjeçare të studimit, ka pasur 2 mijë e 322 vizita në departamentin e urgjencës për helmim nga kanabisi në të rriturit e moshuar mesatarisht 69 vjeç.

Gati 17% e atyre të rriturve ishin të dehur njëkohësisht me alkool, rreth 38% kishin kancer dhe 6.5% kishin demencë.

“Ky studim ofron një përrallë paralajmëruese të legalizimit të substancave pa kërkime, edukim dhe këshillim adekuat të përdoruesve në lidhje me efektet anësore dhe përdorimin e sigurt, veçanërisht te të rriturit e moshuar”, thanë Lona Mody dhe Sharon K. Inouye, të cilët nuk ishin t përfshirë në hulumtim, në një koment të hulumtimit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore