Vende

Hawaii, vendi më ylberet më të bukur në botë


Një studim i ri ka sugjeruar që Hawaii është vendi më i mirë në Tokë për të provuar mrekullinë e ylbereve.

Këto fenomene meteorologjike shumëngjyrësh janë shkaktuar nga reflektimi, thyerja dhe shpërndarja e dritës në pikat e ujit. E gjitha sjell një spektër drite që shfaqet në qiell në një hark rrethor.

Studimi thotë se Hawaii është kryeqyteti i ylbereve më të bukur.

Në studim, “Sekretet e Ylbereve më të bukur në Tokë”, Dr. Steven Businger shpjegon se ylberet e gjetur në shtetin amerikan janë aq mahnitëse sa vizitorët. Vendasit shpesh lënë makinat e tyre buzë rrugës në mënyrë që të fotografojnë atë.

Hawaii ndodhet në gjerësinë gjeografike ∼20 ° N në një rajon të subtropikave që dominohet nga qeliza Hadley. Kjo sjell një qiell të pastër mbi Hawaii dhe prodhon erërat mbizotëruese të tregtisë verilindore.

Moti i erës tregtare në Hawaii karakterizohet nga dushe konvektive me qiell të pastër midis dusheve. Sipas studimit, distanca midis dusheve është e mjaftueshme për të lejuar që rrezet e diellit të arrijnë shiun, duke prodhuar kushte optimale për shikimet e ylberit.

Natën, një sipërfaqe e ngrohtë e detit ngroh konvencionin nga poshtë. Ndërsa rrezatimi ftoh majat e reve, duke rezultuar në reshje shiu më të thella në mëngjes që prodhojnë ylbere në kohë për mëngjes.

Një faktor kritik në prodhimin e ylbereve të shpeshtë është karakteri malor i Ishujve Hawaii.

Megjithëse secili ishull Havai ka topografi unike dhe ndikime orografike shoqëruese, në çdo rast malet prodhojnë gradientë të mprehta në re dhe reshje shiu. Këto janë kryesore për shikimet e bollshme të ylberit.

Businger, një shkencëtar atmosferik në Universitetin e Hawai-t në Mānoa, thotë se ylberet në Hawaii shfaqen me këngë dhe legjenda, në targa dhe në emrat e ekipeve sportive Havai dhe bizneseve lokale.

Rëndësia kulturore e ylbereve pasqyrohet në gjuhën Havai. Ajo ka shumë fjalë dhe fraza për të përshkruar larminë e manifestimeve atje, duke përfshirë ylberet tokësorë (uakoko), boshtet e ylberit në këmbë (kāhili), ylberët mezi të dukshëm (punakea) dhe harqet e hënës (unuenue kau pō).

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore