Shqipëria

Hasani takim me Kaja Kallas: Diskutime për forcimin e marrëdhënieve dypalëshe


Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani po zhvillon një vizitë zyrtare në Estoni.

Hasani e nisi vizitën me takime produktive me kryeministren Kaja Kallas, homologun e tij  Margus Tsahkna dhe deputetin Marko Mihkelson.

Në takime u diskutuan zhvillimet aktuale në Ballkanin Perëndimor dhe rajonin e Baltikut.

Diskutimet u fokusuan në mënyrat e mundshme për të përmirësuar bashkëpunimin dypalësh dhe shumëpalësh në organizatat ndërkombëtare dhe si aleatë të NATO-s, veçanërisht në fushat me interes të përbashkët duke përfshirë sigurinë, inovacionin, digjitalizimin dhe teknologjinë, u shpreh ministri Hasani në një reagim në rrjetet sociale.

Hasani shprehu mirënjohje ndaj Estonisë për mbështetjen e vazhdueshme për procesin e integrimit të Shqipërisë dhe Ballkanit Perëndimor në BE.

Ministri Hasani po merr pjesë në konferencën “Lennart Meri” që mbahet në Talin, ku në fokus të debatit është situata e sigurisë në rajon, Evropë dhe më gjerë.

 

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore