Sport

Harry Kane thyen rekorde te Bayern, por a do e ndjekë ‘mallkimi’


Harry Kane

Nëntori nuk mund të kishte nisur më keq për Bayern Munich. Duke humbur 2-1 ndaj klubit të nivelit të tretë FC Saarbrucken në DFB-Pokal të mërkurën mbrëma, ata ishin në fundin e gabuar të ndoshta një prej goditjeve më të mëdha ndonjëherë në futbollin e klubeve gjermane.

U bënë 23 vjet nga dita që kur ata u hoqën nga e njëjti kompeticion nga skuadra e nivelit të katërt FC Magdeburg, humbja e tyre e fundit ndaj një skuadre jashtë dy ligave më të mira të Gjermanisë.

Një ngushëllim për Harry Kane është se ai nuk luajti asnjë rol në fatkeqësinë që u shpalos ndaj Saarbrucken.

Përpara të mërkurës, Kane padyshim ishte super ylli i Bayern Munich, ekip i cili do të shihte një seri të pamposhtur prej nëntë ndeshjesh në Bundesliga, teksa ai kishte shënuar 12 gola në ato ndeshje. Ai mund të mos jetë edhe aq i lumtur, megjithatë, duke ditur se vetëm Bundesliga dhe  UEFA Champions League mbeten për t’i dhënë fund kërkimit të tij personal për trofe.

“Mallkimi i Kane” është bërë shaka për vite me radhë, me jo vetëm Tottenham që nuk arritën të fitonin një trofe të vetëm me një nga lojtarët më të mirë anglezë në radhët e tyre, por Anglia ra në fazat e fundit të dy Kupave të Botës dhe humbi finalen e Euro 2020 kundër Italisë me penallti edhe pse kryesoi në “Wembley”.

Pas daljes tronditëse të Bayern-it nga kupa nga ekipi aktual i renditur në vendin e 51-të në futbollin gjerman të ligave, tifozët e Bayern-it do të shqetësohen se mallkimi ka ndjekur Kane në Mynih.

Bayern qëndron dy pikë prapa liderit Bayer Leverkusen në tabelën e Bundesliga-s përpara ndeshjes “Der Klassiker” kundër Borussia Dortmund të kësaj fundjave, ndërsa Kane-t i është dashur të mjaftohet me vendin e dytë në listën e golashënuesve pas ngjitjes së papritur të Serhou Guirassy në krye të Evropës me 14 golat e tij në tetë paraqitje për VfB Stuttgart.

Pavarësisht kësaj, anglezi ka shijuar çdo gjë, veç një fillimi të paqartë të jetës së tij në Mynih.

Harry Kane (Getty)

Në gusht, ne menduam se si do të përballej Tottenham pa Kane. Rezulton se ata ia kanë dalë mirë, pasi kryesojnë tabelën e Premier League pas 10 ndeshjesh.

Por është gjithashtu një lëvizje që ka funksionuar jashtëzakonisht mirë për kapitenin e Anglisë dhe, para largimit të tyre nga DFB-Pokal, edhe për Bayern-in. Performanca e fundit e Kane në ligë e pa atë të shënonte hat-trick-un e tij të dytë në Bundesliga tashmë, në një shkatërrim me tetë gola të Darmstadt-it fundjavën e kaluar, i cili përfshinte një gol të bujshëm nga mesi i fushës.

Ky është fillimi më i mirë i Kane në një sezon të ligës në karrierën e tij për sa i përket golave (12). Ai kurrë më parë nuk kishte arritur shifra të dyfishta në nëntë paraqitjet e tij të para të një fushatë. Me pesë asistime në Bundesliga në nëntë ndeshjet e tij, është gjithashtu përfshirja e tij më e madhe në këtë fazë të një sezoni të ligës (17).

Ai ka shënuar në nëntë nga 13 paraqitjet e tij konkurruese për kampionët rekord të Gjermanisë deri më tani në 2023-24, me gjithsej 14 gola, pesë më shumë se çdo lojtar tjetër i Bayern-it, përpara Leroy Sane me nëntë.

Kane ka shtuar shtatë asistime në ato 13 ndeshje në të gjitha garat, një shifër që vetëm Florian Wirtz e ka përmirësuar (nëntë) nga të gjithë lojtarët e Bundesliga-s.

Pavarësisht se fitoi titullin e 11-të radhazi të Bundesliga-s sezonin e kaluar, Bayern-it i mungonte golashënuesi tek i cili ata janë mësuar të mbështeten në vitet e fundit. Përgjatë tetë sezoneve me Robert Lewandowski në krye të sulmit të tyre, polaku shënoi të paktën 20 gola në ligë në të gjitha fushatat e tij në klub, përveç njërit, me sezonin e tij të parë që prodhoi 17 gola “të dobët”.

Golashënuesi i tyre më i mirë në ligë sezonin e kaluar ishte Serge Gnabry me vetëm 14 gola, hera e parë që ata kishin një golashënues më të mirë në kompeticionin e ligës me më pak se 15 gola që nga sezoni 2008-09 kur Luca Toni kryesoi listat e tyre, gjithashtu me 14.

Vetëm një çerek sezoni, Kane është tashmë vetëm dy gola më pak se Gnabry në 2022-23 dhe katër gola larg nga golashënuesit kryesorë në Bundesliga sezonin e kaluar, Niclas Fullkrug dhe Christopher Nkunku, të cilët shënuan nga 16 gola secili.

12 golat e Kane në Bundesliga janë dy më shumë se çdo lojtar që kishte shënuar më parë në nëntë paraqitjet e tyre fillestare në kompeticion, një rekord që më parë mbahej bashkërisht nga Paco Alcacer, Klaus Matischak, Rudiger Mielke, Horst Hrubesch, Gert Dörfel dhe Erling Haaland.

Nëse 30-vjeçari mund të gjejë 19 gola të tjerë në 25 ndeshjet e mbetura të Bayern-it në ligë në sezonin 2023-24, ai do të thyente rekordin e garës për më shumë gola të shënuar në një sezon debutues të Bundesliga-s, i cili aktualisht mbahet nga Uwe Seeler (30 ) në vitet 1963-64.

Seeler mban gjithashtu rekordin e konkurrencës për paraqitjet më të pakta për të arritur 30 gola në Bundesliga (30), pak përpara Haaland ndërsa ishte te Dortmund (32).

Harry Kane (Tom Weller/dpa/AP)

Sezoni i kaluar ishte më i afërti për të humbur kontrollin e tyre në krye të Bundesliga-s që nga dështimi i tyre i fundit për të fituar titullin në 2011-12 ndaj Borussia Dortmund.

Mund të argumentohet se Bayern nuk e fitoi Bundesliga-n sezonin e kaluar, por përkundrazi Dortmund-i e humbi atë, pasi ata dështuan të mposhtin Mainz-in e mesit të tabelës në shtëpi, dhe skuadra e Thomas Tuchel përfundoi në vendin e parë pasi fitoi 2-1 në Koln.

Mungesa e një golashënuesi të Bayern-it nuk e ndihmoi kauzën e tyre, por nënshkrimi i sulmuesit rekord të Spurs dhe Anglisë, Kane këtë verë ishte një mesazh i fortë për të treguar se ata kishin mësuar nga gabimi i tyre dhe e dinin se duhej të përmirësoheshin.

Që nga sezoni i tij i parë i plotë në Premier League te Spurs në 2014-15 deri në fund të 2022-23, Kane ishte golashënuesi i katërt më i mirë në pesë ligat evropiane me 210 gola, pas vetëm Lewandowski (261), Lionel Messi (253) dhe Cristiano Ronaldo (234).

Bayern nuk do të rifitonte Lewandowski-n, ndërsa Messi dhe Ronaldo nuk janë lojtarët që ishin dikur, kështu që në një kuptim të paktën Kane është më i miri që mund të kishin.

Ai ishte gjithashtu ndër lojtarët më të mirë krijues në Evropë në sezonet e fundit, i vendosur në top 15 për shanset e krijuara në lojë të hapur gjatë sezoneve 2020-21, 2021-22 dhe 2022-23, me 148 raste të krijuara për shokët e skuadrës te Spurs.

Aftësia e tij për të krijuar për të tjerët ka vazhduar që nga transferimi i tij në Mynih. Në nëntë javët fillestare të Bundesliga-s të 2023-24, asnjë lojtar nuk ka një total asist për xG (gola të pritshëm) më të lartë nga pasimet në lojë të hapur se sa 3.2 e Kane. Kjo vjen pavarësisht nga vetëm nëntë pasimet e tij që u shënuan gola nga shokët e skuadrës, duke treguar cilësinë e këtyre rasteve të krijuara.

Nga gjithsej xG e tij të asistuar në lojën e hapur për shokët e skuadrës, më shumë se gjysma (1.86) ka qenë për Leroy Sane, totali më i lartë nga një lojtar në tjetrin në të gjithë ligën e parë gjermane deri më tani këtë sezon.

Sane ka arritur një mirëkuptim të mirë me Kane gjatë dy muajve të parë të sezonit dhe ai e ka kthyer favorin, me totalin e tij të përgjithshëm të asistuar xG për Kane (1.34) i gjashti më i lartë nga një lojtar në një shok skuadre në Bundesliga.

Aftësia e Kane për të luajtur pothuajse role si “9” dhe “10” në të njëjtën ndeshje do të thotë se është shumë më e vështirë për mbrojtësit kundërshtarë. Ai shkon thellë për të marrë topin, siç e pamë për shumë vite te Spurs, dhe vetëm 15.5% e prekjeve të tij kanë ardhur brenda zonës së penalltisë së kundërshtarit këtë sezon. Kjo është pak më pak se sulmuesit e tjerë kryesorë në ligat kryesore të Evropës këtë sezon: 27.2% nga Haaland, 21.8% nga Kylian Mbappe, 27.1% nga Victor Osimhen dhe treshja e Bundesliga-s Guirassy (18.0%), Victor Boniface (22.8%) dhe Lois Openda (22.2%).

Harry Kane (Getty)

Kapiteni i Anglisë është lojtari perfekt për skuadrën e Bayern-it të Tuchel. Aktualisht nuk ka shumë njerëz në futbollin botëror që mund të futen thellë dhe t’i tërheqin nga forma mbrojtësit kundërshtarë, si dhe Kane, dhe të kesh dikë që ta bëjë këtë me aq efikasitet sa ai kur ke aftësitë teknike dhe ritmin e mbrojtësve të avancuar të krahut dhe mesfushorët si Sane, Serge Gnabry, Kingsley Coman dhe Jamal Musiala e bëjnë Bayern-in një kundërshtar të frikshëm.

Bayern mund të ketë shijuar fillimin e tyre më të mirë në një sezon në Bundesliga në shtatë vjet, por ata do të përballen me një Borussia Dortmund të sigurt të shtunën dhe do të duhet që Kane të jetë në formë.

Skuadra e Edin Terzic-it është gjithashtu e pamposhtur në ligë këtë sezon, megjithëse dy pikë prapa Bayern-it deri më tani. Seria e tyre e pamposhtur shtrihet në 17 ndeshje të Bundesliga-s duke u rikthyer në sezonin e kaluar. Me këtë ecuri më të mirë të klubit pa humbje në ligë që nga 31 ndeshjet përgjatë 2011 dhe 2012, megjithatë humbja e tyre e fundit erdhi nga Bayern në prill të këtij viti (4-2).

Ndeshja e së shtunës i ofron Kane një shans për të zgjatur gjithashtu një rekord personal. Ai kurrë nuk është përballur me Dortmund-in në kompeticionet e ligës, pasi ka shënuar kundër 39 nga 41 kundërshtarët e ndryshëm të ligës së lartë me të cilët është përballur më parë. Ai nuk ka realizuar vetëm kundër Borussia Monchengladbach dhe Freiburg, por do të ketë mundësinë t’i korrigjojë më vonë këtë sezon.

Sigurisht, një nga arsyet kryesore pse Kane u transferua te Bayern ishte kërkimi i tij për të fituar trofe në nivel klubesh, diçka që ai kurrë nuk arriti ta bënte gjatë gjithë viteve të tij te Spurs.

Ironikisht, Spurs duken më të vendosur se kurrë për të fituar trofe që kur Kane u largua, duke gjykuar nga fillimi i tyre nën trajnerin e ri Ange Postecoglou. Ai pati një mundësi për të fituar Superkupën e Gjermanisë një ditë pasi mbërriti në Bayern, por humbja 3-0 ndaj RB Leipzig e mohoi atë.

Por duke gjykuar nga performancat e tij që nga nënshkrimi dhe cilësia brenda skuadrës së Bayern-it këtë sezon, shumë mirë mund të jetë që Kane ta ketë të qeshurën e fundit në maj.

 

Marrë nga Opta, përshtatur për Albanian Post.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore