Përballje

Haney mposht Lomachenk-no për të ruajtur titujt kampion në peshën e lehtë


Kampioni i padiskutueshëm botëror në peshën e lehtë Devin Haney ruajti titujt e tij duke mposhtur Vasiliy Lomachenko në pikë.

Amerikani Haney fitoi me vendim unanim – 116-112, 115-113 dhe 115-113 – pavarësisht se goditi 110 grushta në Lomachenko-n në MGM Grand Garden Arena në Las Vegas.

Haney, 24 vjeç, është i pamposhtur në 30 luftime, ku përfshihen 15 nokaute.

Ai u bë kampioni më i ri i padiskutueshëm i boksit kur mundi George Kambosos të Australisë vitin e kaluar.

Ai është gjithashtu luftëtari i parë që mban të katër rripat në kategorinë e peshave të lehta.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore