Lajme

Hamasi liron më pak se 20 pengje për 6 javë armëpushim


Hamasi ka reduktuar me më shumë se gjysmën e numrit të pengjeve që është i gatshëm të lirojë gjatë fazës së parë të marrëveshjes së armëpushimit.

Kështu ka bërë me dije një burim izraelit i afërt me negociatat, siç raportohet nga agjencia e lajmeve CNN.

Në kundërpropozimin e tij të fundit, Hamasi ofroi lirimin e më pak se 20 pengjeve në këmbim të një armëpushimi gjashtë-javor, më shumë se përgjysmuar numrin e 40 pengjeve që ka qenë baza e negociatave për muaj të tërë.

Hamasi ka kërkuar gjithashtu lirimin e më shumë të burgosurve palestinezë në këmbim të më pak pengjeve, ka thënë burimi, si dhe më shumë të burgosur që vuajnë dënimin e përjetshëm.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore