Lajme

Hamasi akuzon Autoritetin Palestinez për dërgimin e agjentëve të sigurisë në Gaza


Hamasi ka akuzuar Autoritetin Kombëtar Palestinez se ka dërguar agjentë sigurie në Rripin verior të Gazës për të mbrojtur fshehurazi kamionët e ndihmave humanitare.

Kështu ka bërë me dije agjencia britanike e lajmeve Reuters, duke shtuar se një zyrtar i PA-së i ka mohuar këto akuza.

Ministria e Brendshme e Gazës, e drejtuar nga Hamasi, i ka thënë transmetuesit se misioni mbikëqyrej nga Majed Faraj, shefi i inteligjencës së PA-së dhe se gjashtë persona të shoqëruar me kamionë humanitarë që kalonin kalimin Rafah me Egjiptin u arrestuan.

“Forcat e dyshuara të sigurisë që hynë me kamionë të Gjysmëhënës së Kuqe egjiptiane i koordinuan operacionet e tyre tërësisht me forcat okupuese” të Izraelit, ka thënë një zyrtar i Hamasit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore