Lajme

Hakmarrjet e egra të talebanëve/ Përkthyesit të ushtrisë amerikane i prenë kokën


Historia e përkthyesve afganë nuk duket se ka mbaruar.

CNN raporton rastin e një përkthyesi të prerë nga talebanët në shenjë hakmarrjeje.

Sohail Pardis po udhëtonte me makinë nga Kabuli në provincën Khost. Ai do të merrte motrën e tij për ta çuar në festimet familjare të Bajramit, në fund të Ramazanit majin e kaluar.

“Rruga kushtoi sa jeta”

Udhëtimi zgjati pesë orë. Në gjysmë të rrugës përmes një shtrirje në shkretëtirë, makina e tij u ndalua në një pikë kontrolli të talebanëve.

Sohail Pardis i kishte thënë një shoku prej ditësh se kishte marrë kërcënime nga kundërshtarët, të cilët kishin marrë vesh për punën e tij si përkthyes për Ushtrinë e Shteteve të Bashkuara, 16 muaj shërbim.

Në kohën kur ai arriti në pikën e kontrollit, Pardis u përpoq të shpejtonte. Ai nuk u pa më kurrë i gjallë. Fshatarët që ishin dëshmitarë të incidentit i thanë Gjysmëhënës së Kuqe se talebanët qëlluan makinën e tij para se të ndalonte.

Ata më pas e nxorën Pardis-in nga automjeti dhe ia prenë kokën.

Pardis ishte një nga mijëra përkthyes afganë që punuan për ushtrinë amerikane dhe tani përballen me persekutimin e talebanëve pasi grupi ka marrë gjithnjë e më shumë kontrollin e vendit.

Historia e tij tregon se pavarësisht shpalljeve të bëra nga kundërshtarët gjatë bisedimeve në Doha, ndër të tjera, u dha një premtim për të mos u kënaqur me hakmarrje ose sulme kundër kësaj kategorie.

Në të vërtetë gjërat po shkojnë ndryshe. Dhe nuk janë pak afganë që raportojnë se kanë marrë kërcënime dhe po kërkojnë një vizë për të shpëtuar.

Ndërkohë, pasi Shtëpia e Bardhë filloi Operacionin Refugjatët Aleatë, në 14 korrik, për të zhvendosur mijëra përkthyes afganë që punuan për Shtetet e Bashkuara duke u dhënë atyre vizat e nevojshme për riatdhesim.

Zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby, tha të mërkurën se Departamenti i Mbrojtjes ” po shqyrton opsione të tjera”.

Sipas Wall Street Journal, Pentagoni do të përdorë bazat ushtarake në Shtetet e Bashkuara dhe Katar për të strehuar mijëra përkthyes afganë, së bashku me familjet e tyre.

Rreth 2 mijë e 500 afganë – 700 përkthyes dhe anëtarë të familjes – do të transferohen nga Afganistani në Fort Lee, Virginia, në pritje të përpunimit përfundimtar për viza speciale.

Afganët që punuan për forcat britanike, do të zhvendosen në MB

Ndërkohë në fund të muajit maj, Mbretëria e Bashkuar (MB) ka përshpejtuar procedurat për zhvendosjen e qindra afganëve në Mbretërinë e Bashkuar (MB), të cilët kanë punuar për ushtrinë dhe qeverinë britanike.

Politika e zhvendosjeve dhe ndihmës afgane filloi këtë vit, duke lejuar afganët, të cilët kryesisht punonin si përkthyes, të vendoseshin në Britani.

Tashmë më shumë se 1 mijë e 400 afganë dhe familjet e tyre janë zhvendosur në Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa qindra të tjerë kanë marrë fonde për arsimim dhe trajnim.

Sekretari i Mbrojtjes, Ben Wallace, ka aprovuar një përshpejtim të skemës së zhvendosjes mes frikës për sigurinë e atyre që ndihmuan Britaninë e Madhe, ndërsa trupat ndërkombëtare përgatiten të largoheshin nga Afganistani.

Përfshirë anëtarët e familjes së punëtorëve, rreth 3 mijë afganë të tjerë pritet të vendosen në MB.

Wallace i tha BBC-së se ishte “e drejta e vetme” për të përshpejtuar programin, ose përndryshe ata që u zhvendosën mund të “rrezikojnë nga hakmarrjet” nga talebanët.

Çështja ka qenë në qendër të vëmendjes, që kur forcat britanike përfunduan operacionet luftarake në Helmand në 2014-ën.

Skemat e mëparshme kanë përfshirë kritere të rrepta se kush mund të aplikonte për të jetuar në Mbretërinë e Bashkuar dhe konsideruan faktorë të tillë, si kohëzgjatja e shërbimit dhe rolet e tyre.

Politika e re e qeverisë thotë se çdo personeli aktual ose ish-të punësuari në vend, që vlerësohet të jetë nën kërcënim serioz për jetën, do t’i ofrohet zhvendosja me përparësi në Britani, pavarësisht nga statusi i tyre i punësimit, niveli, roli ose kohëzgjatja e shërbimit.

 

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore