Sport

Hadar publikon listën e basketbollistëve të ftuar për parakualifikimet e Eurobasket 2025


Trajneri i Kombëtares së Kosovës në basketboll, Rami Hadar, e ka publikuar listën e gjerë për ndeshjet e korrikut dhe gushtit.

Hadar ka përzgjedhur 17 lojtarë, të cilët do të jenë në grumbullime, e më pas lista do të shkurtohet në 12, që do të mundohen të arrijnë rezultate sa më të mira në parakualifikimet e Eurobasket 2025.

Krahas viteve të fundit listës i është shtuar Lis Shoshi e Dardan Kapiti, ndërsa Dominic Artis, i është bashkuar për herë të parë Kosovës, i cili do të luajë si lojtar i natyralizuar në pozitën e organizatorit. Për herë të parë Kosovës A iu është bashkangjitur edhe Shendrit Llapi, i cili me herët ka qenë pjesë e grupmoshave të reja.

Kosova është në Grupin H, ku do të luajë me Zvicrën dhe Danimarkën në parakualifikimet e Eurobasket 2025.

Ndeshjen e parë Kosova e luan në shtëpi më 19 korrik, ku e pret Zvicrën, pastaj luan dy ndeshje jashtë më 26 korrik ndaj Danimarkës dhe me Zvicrën më 29 korrik. Ciklin para kualifikues Kosova e mbyll në shtëpi më 5 gusht, ku është nikoqire e Danimarkës.

Kosova këtë vit për herë të parë ndeshjet në shtëpi do t’i zhvillojë në Palestrën “Sezai Surroi” në Prizren.

Lista e plotë:

 1. Dominic Artis
 2. Valon Bunjaku
 3. Dardan Berisha
 4. Mikaile Tmusic
 5. Altin Morina
 6. Musab Mala
 7. Arian Qallaku
 8. Drilon Hajrizi
 9. Erjon Kastrati
 10. Meriton Ismaili
 11. Rron Ukaj
 12. Muhamedali Janjeva
 13. Lis Shoshi
 14. Gëzim Morina
 15. Dardan Kapiti
 16. Fisnik Rugova
 17. Shendrit Llapi

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore