Sport

Gvardiol thotë se ambicia e tij është të luaj në Premier League


Mbrojtësi kroat Josko Gvardiol ka thënë për The Times se ambicia e tij është të luajë në Ligën e Kampionëve.

Lojtari i RB Leipzig, i cili ishte një nga lojtarët më të spikatur në Kupën e Botës pasi Kroacia përfundoi në vendin e tretë, është lidhur me një lëvizje në Angli.

21-vjeçari zbuloi gjithashtu se ai ishte afër nënshkrimit për Leeds United në janar 2020, ndërsa Chelsea gjithashtu ka qenë një opsion.

“Kisha dy opsione, mes Leeds dhe Leipzig”, tha ai. “[Marcelo] Bielsa ishte trajneri i [Leeds] dhe nuk e di nëse e dini këtë, por qëllimi im në karrierën time është të luaj në Premier League.

“Nuk fola me Bielsa-n, por sigurisht që ai dërgoi disa njerëz dhe ata erdhën në klubin e atëhershëm Dinamo, Zagrebin. Kam takuar këta djem dhe ata më tregojnë se ishte diçka si një plan se si më shohin mua në stilin e tyre të futbollit. Dua të them, kur ata e prezantuan gjithçka dukej mirë dhe ndoshta mund ta shihni veten atje në atë moment.

“E dija se duhej të bëja disa hapa më shumë përpara se të shkoja [në Premier League] një ditë. Në fund Leipzig është një klub shumë i mirë dhe ndihem mirë këtu. Është e rëndësishme që të luaj pothuajse çdo ndeshje. I jam shumë mirënjohës Dani Olmos sepse ai ishte këtu dhe kam folur me të shumë herë përpara se të vendosja të nënshkruaja”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore