Lajme

Guximi i Bakhmutit, lufta e lodhshme e qytetit simbolik


“Mos më pyet asgjë se si lufton, luftën kundër civilëve nuk e shpjegon dot”.

Kështu prezantohet Viktori, 52 vjeç, toger i Brigadës së 66-të të Mekanizuar të Ushtrisë së Kievit.

Ai në një rrëfim për “La Stampa” përsërit shpesh që lufta kundër civilëve nuk mund të shpjegohet.

Të dislokuar në rajonin e Donestkut që nga fillimi i luftës, ushtarët e brigadës 66 humbën komandantin e tyre, Oleh Dehtiarov, i vrarë në Marinka verën e kaluar në betejë.

Pjesëmarrja aktive në kundërsulmin e shtatorit ishte një detyrë luftarake dhe një kujtim për të gjithë, thonë ata sot në bazën ushtarake.

Sot njësia ndihmon këmbësorinë në zonën Avdivka dhe drejt Bakhmutit.

Viktori e quan “gjueti zogjsh”, nëse rusët përpiqen të çajnë pozicionet, njësitë e artilerisë marrin një komandë, automjetet përparojnë duke goditur ushtrinë armike.

Ai e ka të vizatuar në fytyrë mallin që e shpreh me një buzëqeshje të urtë që zakonisht nuk është e përshtatshme për ushtarët.

Lufta kundër civilëve nuk mund të shpjegohet sepse është e lashtë, thotë ai.

Por duhet imponuar vetja që të mos kesh frikë.

Në fushat e bazës ushtarake bie bora bashkë me temperaturat, disa ushtarë presin dru, të tjerë lëvizin krevatet për rezervistët që po mbërrijnë për të zënë vendin e atyre që nuk ia dolën.

Gjëja më e keqe për luftën e lashtë, thotë ai, është frika e vdekjes nën tokë, ndërsa je i fshehur në tankun tënd.

Një pjesë e brigadës 66 po hap llogore dhe po i përforcon me trungje, është linja që sot shërben për mbrojtjen dhe forcimin e pozicioneve në zonën më të nxehtë të luftës, atë të betejës për Bakhmutin.

Pas muajsh sulmesh të pasuksesshme, forcat ruse filluan të rrethojnë qytetin, grupi Wagner udhëhoqi një avancim drejt autostradës që hynte në qytet nga verilindja dhe jugu, dhe duke luftuar për të kontrolluar anën e Ivanivske.

Për javë të tëra lufta ka pasur rraskapitje, por edhe një luftë informacioni dhe gënjeshtrash.

Sulmet vazhdojnë, rusët pretendojnë se vendbanimet në jugperëndim të qytetit përgjatë autostradës që lidh Kostyantynivka, Chasiv Yar dhe Bakhmut janë marrë, dhe zëdhënësi i forcave të armatosura të Ukrainës për Frontin Lindor mohon marrjen e Krasna Hora, në 4 kilometra nga Bakhmut.

Yevgeny Prighozin, themeluesi dhe financuesi i grupit Wagner, i cili prej muajsh po shtynte drejt Bakhmutit dhe që kohët e fundit luajti një rol kyç në betejën e Soledarit, e kishte marrë si të mirëqenë.

Prigozhin përballë rezistencës ukrainase u detyrua të mohonte pushtimet e marra si të mirëqena dhe të thoshte se gjërat nuk po shkojnë aspak siç ishte planifikuar se “Bakhmuti nuk do të bjerë nesër dhe ne nuk do të festojmë në të ardhmen e afërt”.

Do të thotë se rezistenca ukrainase është më këmbëngulëse se sa pritej.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore