Lajme

Guvernatori i Bankës Qendrore të Libanit, nën akuzë për pasurim të paligjshëm


Guvernatori i Bankës Qendrore në Liban, Riad Salameh, akuzohet nga gjykata libaneze për pasuri të paligjshme.

Kjo është akuza e parë e ngritur kundër guvernatorit veteran, pasuria e të cilit po hetohet gjithashtu nga autoritetet në të paktën pesë vende evropiane.

Gjykatësi Ghada Aoun për agjencinë e lajmeve ndërkombëtare “Reuters” foli mbi çështjen në lidhje me blerjen dhe dhënien me qira të apartamenteve në Paris, duke përfshirë disa për bankën qendrore.

Salameh, guvernator për gati tri dekada, e mohoi akuzën kur u kontaktua nga “Reuters”, duke thënë se kishte urdhëruar një auditim që tregonte se fondet publike nuk ishin një burim i pasurisë së tij.

71-vjeçari e ka atribuuar më parë pasurinë e tij investimit të parave të bëra gjatë kohës që ishte bankier në “Merrill Lynch” përpara se të bëhej guvernator në vitin 1993.

Mandati i tij është përballur me një kontroll të shtuar që nga shpërbërja e sistemit financiar në vitin 2019, kriza më destabilizuese që nga lufta civile e Libanit 1975-90.

Akuza duket se do të përkeqësojë tensionet politike midis mbështetësve dhe kundërshtarëve të fuqishëm të Salameh në një shtet të përçarë nga interesa sektare dhe fraksionale.

Lebanese judge arrests central bank governor's brother - Central Banking

Gjykatësi Aoun tha se Salameh nuk kishte marrë pjesë në një seancë të caktuar për të hënën dhe ajo e kishte akuzuar atë në mungesë.

Ajo ia kishte referuar rastin një gjyqtari hetues dhe do të ishte në dorën e tij nëse do të lëshonte një urdhër arresti.

Javën e kaluar, Aoun akuzoi vëllain e Salameh-it, Raja, në të njëjtin rast dhe urdhëroi arrestimin e tij, që nga momenti kur ai ishte në paraburgim.

Të premten, avokati i Raja Salameh tha se akuzat për pasurim të paligjshëm dhe pastrim parash kundër klientit të tij ishin të pabaza.

Ai i quajti provat “spekulime mediatike pa asnjë provë”.

Gjykatësi Aoun vendosi një ndalim udhëtimi për Salameh në janar.

Në shkurt, ajo lëshoi ​​një fletëthirrje për të pasi ai nuk mori pjesë në tre seanca si dëshmitar në hetimet për sjelljen e tij të pahijshme në bankën qendrore. Por personeli i sigurisë që kërkuan të sillte në një seancë dëgjimore nuk arriti ta gjente atë.

Lebanese judge charges c.bank governor with illicit enrichment, judge tells Reuters - Opera News

Nizar Saghieh, drejtor ekzekutiv i mbikëqyrësit jofitimprurës “The Legal Agenda”, tha se ai priste përpjekje të reja nga mbështetësit e Salameh në qeveri për të prishur çështjen.

“Ne sigurisht jemi në zemër të një beteje kundër mosndëshkimit”, i tha ai “Reuters”.

Me çfarë përballet tjetër ai?

Riad Salameh përballet me hetime të tjera, duke përfshirë një hetim zviceran mbi pastrimin e dyshuar të rënduar të parave në bankën qendrore që përfshin 300 milionë dollarë fitime nga një kompani në pronësi të Raja Salameh.

Në nëntor, Riad Salameh mohoi se paratë publike ishin përdorur për të paguar tarifat dhe komisionet ndaj kompanisë, “Forry Associates Ltd”.

Kritikët e gjyqtares Aoun e akuzojnë atë se vepron në përputhje me agjendën politike të presidentit Michel Aoun, i cili e emëroi atë si prokurore dhe Lëvizja e Lirë Patriotike e të cilit kërkon që Salameh të hiqet nga posti i tij. Gjykatësi Aoun dhe presidenti nuk janë të lidhur.

Lebanon central bank chief's brother arrested | MEO
Raja Salameh

Mbështetësit e Salameh përfshijnë kryeministrin Najib Mikati, i cili javën e kaluar tha se disa gjyqtarë po rrisin tensionet në Liban.

Salameh është një anëtar kyç i një ekipi qeveritar që ka qenë në bisedime me FMN-në, megjithëse Libani ka bërë përparim të vogël drejt një marrëveshjeje shpëtimi në më shumë se dy vjet.

“Të kesh dikë në tryezë me një bagazh të tillë është padyshim jashtëzakonisht problematike”, tha Heiko Wimmen i Grupit Ndërkombëtar të Krizave.

“Është shumë e vështirë për një institucion si FMN-ja të thotë se nuk mund të negociojmë me këtë delegacion. Ata kanë të bëjnë me një shtet/qeveri sovrane, por ndoshta ka ardhur koha që ata të bëjnë pyetje të vështira të tilla”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore