Sport

Guardiola: Inter-i qëndron më mirë se ne historikisht, do jetë e vështirë për t’i mposhtur


Trajneri i Manchester City-t, Pep Guardiola, ka thënë se ekipi i tij nuk do ta ketë aspak të lehtë finalen e Ligws sw Kampionwve ndaj Inter-it.

“Nuk është e lehtë të sulmosh sistemin e tyre mbrojtës”, ka thënë trajneri spanjoll.

Zikaltrit e kanë mbajtur tetë herë portën e paprekur në Ligën e Kampionëve deri më tani këtë sezon, më shumë se çdo klub tjetër.

“Është një finale kundër një ekipi të lartë dhe ne duhet ta bëjmë atë. Jemi të sigurt, jam shumë optimist, por në të njëjtën kohë nuk mund ta mohoj cilësinë e kundërshtarit. Nuk e kam bërë kurrë këtë dhe veçanërisht jo në finalen e Ligës së Kampionëve”, shtoi Guardiola.

“Jemi mësuar të jemi favoritë. Pse duhet të jetë më e rrezikshme? Pranoni rolin dhe dilni atje duke ditur cilësinë e kundërshtarëve. Ne e pranojmë atë që thonë njerëzit, nuk ka problem”.

Ndërsa Interi është i “dobët” në Stamboll, ata kanë fituar tashmë Ligën e Kampionëve në tre raste dhe Guardiola e din mirë se kundërshtari qëndron më mirë historikisht.

“Ne do të përpiqemi të bëjmë më të mirën dhe e dimë se finalja është se si silleni në ato 95 minuta specifike, jo histori. Për historinë, ata janë më të mirë se ne”.

“Ka të bëjë me atë që duhet të bësh për të qenë më i mirë se kundërshtari në 95 minuta, nuk ka rëndësi se çfarë ke bërë në fazat e grupeve apo Premier League apo FA Cup. Ne duhet të jemi më të mirë se ata”, shtoi trajneri i City-t.

Ndërsa Interi e ka fituar Ligën e Kampionëve tre herë më parë, mbetet e pakapshme për Manchester City-n, i cili ishte gjithashtu favorit në finalen e humbur ndaj Chelsea-t në vitin 2021.

Guardiola u pyet nëse sheh ndonjë ngjashmëri dhe dallim me atë që ndodhi dy vjet më parë kundër skuadrës së Thomas Tuchel.

“Nuk është e njëjta gjë, por ata luajnë pesë në prapavijë, Chelsea dhe Inter, qasja ishte gjithashtu në mbrojtje, por sigurisht që Chelsea kishte modele tepër të mira për të na ndëshkuar”.

“Nuk është e ngjashme, por ka disa gjëra. Shpresojmë të sulmojmë pak më mirë. Ajo që është e rëndësishme është të jesh atje dhe të kesh këtë mundësi dëshiron ta shfrytëzosh”, tha mes tjerash Pep Guardiola.

Kujtojmë që finalja mes Manchester City-t dhe Inter-it do të zhvillohet më 10 qershor me fillim nga ora 21:00 në Stamboll.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore