Tregjet

Grupet tradicionale të financave po krijojnë infrastrukturën e vet të aseteve digjitale


Disa nga emrat më të njohur të industrisë së financave po ndërtojnë platformat e tyre të tregtimit të tregjeve digjitale, duke vënë bast se menaxherët e fondeve do të preferojnë markat e njohura në vend të shkëmbimeve të errëta të kriptomonedhave që dominojnë sektorin.

Standard Chartered, Nomura dhe Charles Schwab janë ndër institucionet financiare tradicionale që po krijojnë ose mbështesin kompani të reja, duke përfshirë shkëmbime dhe grupe kujdestarie që mund të trajtojnë kriptot.

Kompanitë po vënë bast se menaxherët e fondeve janë ende të etur për të tregtuar kripto, edhe pasi çmimet u rrëzuan vitin e kaluar dhe një varg kompanish dështuan.

Për menaxherët e aseteve, kolapset kanë theksuar rreziqet e vendosjes së parave në biznese që janë kryesisht të parregulluara dhe përballen me pyetje mbi transparencën e tyre.

Shumë po kërkojnë garanci se paratë e tyre janë të sigurta përpara se të fillojnë të tregtojnë kripto.

Joshja e kriptos vjen pasi çmimi i monedhave të njohura bitcoin dhe eter janë rritur përkatësisht me rreth 68 për qind dhe 56 për qind deri më tani këtë vit, krahasuar me një rritje prej 8.8 për qind në Indeksin Botëror MSCI.

Të ardhurit po hyjnë në një treg të dominuar nga kompani të tilla si Binance dhe Coinbase, të cilat kanë klientët e tyre institucionalë.

Por ata po vënë bast se ekspertiza e tyre në industrinë e financave dhe reputacioni i tyre, i panjollosur nga vala e skandaleve të kriptove dhe veprimeve të zbatimit nga rregullatorët amerikanë, do të rezultojnë bindëse.

Infrastruktura që ndërtohet nga institucionet e mëdha është dukshëm e ndryshme nga struktura origjinale e industrisë së kriptove.

Drejtuesit e Wall Street janë të prirur të ndajnë njësitë e biznesit si tregtimi nga kujdestaria, si një mënyrë për të reduktuar rrezikun dhe konfliktet e mundshme të interesit.

Rënia e firmës së shkëmbimit dhe tregtimit FTX të Sam Bankman-Fried, Alameda Research, të cilat ishin të ndërlidhura ngushtë, i ka nxjerrë në pah këto shqetësime.

Kujdestaria, ku asetet ruhen në mënyrë të sigurt për të mbrojtur fondet nga vjedhjet, është shfaqur si mënyra më e drejtpërdrejtë për grupet tradicionale të financave për të rritur praninë e tyre të kriptove.

BNY Mellon dhe Fidelity kanë tashmë armët e tyre të ruajtjes së aseteve digjitale dhe bursa amerikane Nasdaq po pret miratimin nga rregullatorët amerikanë në mënyrë që të nisë shërbimin e vet.

Një sondazh i 250 menaxherëve të aseteve të publikuar këtë muaj nga konsulenca EY-Parthenon zbuloi se gjysma e tyre do të kalonin nga një grup kripto vendas në një kompani tradicionale që ofronte të njëjtat shërbime.

Për më tepër, 90 për qind thanë se do t’i besonin një grupi financiar tradicional që të vepronte si kujdestar i kriptove të tyre.

Nëse kompanitë e kriptove të mbështetura nga Wall Street kanë sukses në joshjen e menaxherëve të aseteve institucionale, kjo mund të përbëjë një sfidë për dominimin e shkëmbimeve ekzistuese të kriptove si Binance ose Coinbase.

Firmat e mbështetura nga Wall Street po ndërtojnë infrastrukturën e tyre sipas linjave më tradicionale.

Disa drejtues shohin dy tregje në zhvillim; një me pakicë me mospërputhje të mëdha ndërmjet çmimeve të blerjes dhe shitjes, dhe një institucional, ku çmimet janë më konkurruese.

Usman Ahmad, shefi ekzekutiv i Zodia Markets, ka thënë se, ndërsa industria e kriptove u zhvillua, ajo “mund të çojë në një pabarazi të diferencave midis institucioneve dhe shitjes me pakicë dhe të çojë në institucionet që paguajnë një përhapje më të ngushtë në një treg më likuid”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore