Biznes

Grupet tajvaneze shqyrtojnë ngritjen e selive jashtë shtetit në rast sulmi


Disa prodhues të mëdhenj tajvanezë po shqyrtojnë ngritjen e një selie të dytë jashtë shtetit për të siguruar që ata të mund të vazhdojnë të operojnë në rast të një sulmi kinez në vendin e tyre.

Planet, të cilat mbeten paraprake në shumicën e rasteve, theksojnë se si përpjekjet globale për të siguruar zinxhirët e furnizimit po i detyrojnë kompanitë që luajnë një rol jetik në rrjetet e prodhimit, veçanërisht për produktet teknologjike, të bëjnë ndryshime të gjera.

“Ne kemi klientë që po kërkojnë ose planifikojnë të krijojnë një seli të dytë”, ka thënë Rauniei Kuo, një partner në KPMG në Tajvan.

Grupet janë “në prodhim dhe aktualisht në kërkim të një lokacioni për një seli të dytë në Azinë juglindore, vetëm në rast se ndodh një emergjencë në Tajvan, për t’u dhënë atyre një sistem komandimi alternativ jashtë vendit që ata mund ta aktivizojnë menjëherë”.

Prodhuesit me kontratë tajvaneze kanë formuar për dekada me radhë shtyllën kurrizore të zinxhirëve globalë të furnizimit për pajisjet elektronike dhe komponentët e tyre, duke përfshirë kompjuterët personalë, telefonat inteligjentë, serverët dhe pajisjet e rrjeteve të telekomunikacionit.

Gjithashtu po depërtojnë gjithnjë e më shumë në tregjet për automatizimin industrial, pajisjet mjekësore dhe automjetet elektrike.

Sipas disa njerëzve të përfshirë në diskutime, kompanitë që eksplorojnë opsionet për një seli të dytë jashtë vendit përfshijnë Lite-On dhe Qisda, të cilat prodhojnë komponentë dhe pajisje elektronike për konsumatorë, telekomunikacion, automobila dhe aplikime mjekësore.

Kina pretendon Tajvanin si pjesë të territorit të saj dhe kërcënon ta aneksojë nëse Taipei i reziston bashkimit pafundësisht.

Megjithëse ekspertët tajvanezë e konsiderojnë të pamundur një sulm kinez në një afat të afërt, presioni i shtuar nga Pekini dhe taktikat e kërcënimit ushtarak kanë bërë që shumë kompani të huaja dhe klientë të grupeve tajvaneze të nisin disa planifikime emergjente.

Të nxitur nga rritja e kostove në Kinë, lufta tregtare SHBA-Kinë dhe kërkesat e klientëve për të “zhdukur rrezikun” nga Kina, grupe të tilla si furnizuesit e Apple Foxconn dhe Pegatron po zgjerohen në Azinë Juglindore, Indi, Meksikë, SHBA dhe Evropë. në vend të Kinës, ku tradicionalisht është përqendruar pjesa më e madhe e kapacitetit të tyre prodhues.

Kreu i një konsulence globale në Tajvan ka thënë se shumë kompani ishin ende të fokusuara kryesisht në diversifikimin gjeografik të prodhimit dhe ndryshime të tjera si ndërtimi i strukturave të emergjencës do të pasonin.

“Por diskutimet për selitë mbështetëse kanë filluar në krye në grupet më të mëdha”, ka shtuar ai.

Ai po u kërkon klientëve që të paktën të përsërisin disa funksione të selisë në një vend të dytë.

“Duhet të pyesni veten, nëse një konflikt na detyron të ndërpresim operacionet në Tajvan për gjashtë muaj apo një vit, a mund të mbijetojmë? Nuk ju duhen marrëdhëniet me investitorët atje, por nuk mund të mbijetoni pa financa, listën e pagave dhe të arkëtueshmet”.

Zyrtari kryesor financiar i një kompanie ka thënë se grupi i tij po kërkonte të vendoste një seli të dytë në Singapor sepse grupi po zgjeronte prodhimin në dy vende të Azisë Juglindore.

Njerëz të tjerë të përfshirë në diskutime të ngjashme kanë thënë se Singapori, Japonia, Zvicra ose Holanda ishin opsione për krijimin e selisë së dytë.

Ata përjashtuan SHBA-të. Megjithëse është një treg i madh për kompanitë e teknologjisë së Tajvanit, vendi nuk konsiderohet i përshtatshëm për një seli të dytë për arsye tatimore.

Planifikimi i shtuar i emergjencës është pjesë e një ndryshimi më të gjerë strukturor në grupet tajvaneze pasi ata mësojnë të veprojnë në shumë juridiksione të reja.

Chaney Ho, themeluesi i prodhuesit industrial të kompjuterave Advantech, ka thënë se stërvitjet ushtarake të Kinës rreth Tajvanit në gusht 2022 në përgjigje të një vizite në Taipei nga kryetarja e atëhershme e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-ve, Nancy Pelosi, kishin shkaktuar diskutime për selinë e dytë.

Por ai argumentom se nuk kishte nevojë urgjente për struktura të tilla. “Ju mund t’i bëni pothuajse të gjitha në mënyrë virtuale”.

Marrë nga “Financial Times”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore