Lajme

Grupet mjedisore padisin SHBA-të për licencën e lëshimit të raketave të SpaceX në Teksas


Grupet e mbrojtjes kanë paditur Administratën Federale të Aviacionit, duke sfiduar miratimin e operacioneve të zgjeruara të lëshimit të raketave nga SpaceX-i i Elon Musk-ut pranë një strehe kombëtare të kafshëve të egra në Teksasin e Jugut pa kërkuar studim më të madh mjedisor.

Padia vjen 11 ditë pasi SpaceX bëri një licencë të re FAA për të dërguar raketën e gjeneratës së ardhshme Starship në fluturimin e parë provë, duke përfunduar me shpërthimin e mjetit mbi Gjirin e Meksikës pasi shpërtheu gjatë ngritjes.

Forca shkatërruese e ngritjes hodhi copa betoni të përforcuar dhe copëza metalike mijëra metra larg vendit, ngjitur me strehën kombëtare të kafshëve të egra në Luginën e Ulët të Rio Grand pranë Parkut dhe Plazhit Shtetëror të Boca Chica.

Po ashtu shpërthimi ndezi një zjarr prej 3,5 hektarësh në tokat e afërta dhe ngriti një re betoni të pluhurosur që lëvizte 6,5 milje në veriperëndim dhe binte mbi banesat e qytetit të afërt të Port Isabel.

SpaceX e përshëndeti nisjen si një sukses të kualifikuar që do të japë të dhëna të vlefshme për të çuar përpara zhvillimin e raketës Starship dhe Super Heavy, komponentë kryesorë në programin e ri Artemis të NASA-s për kthimin e astronautëve në Hënë.

Por padia ka nxjerrë se incidenti i 20 prillit shënoi të fundit në një seri prej të paktën nëntë fatkeqësish shpërthyese në Boca Chica, duke prishur një strehë për kafshët e egra të mbrojtura në mënyrë federale dhe habitat jetik për zogjtë migrues.

Trazirat tregojnë se FAA ka shkelur ligjin federal duke lejuar operacione të zgjeruara në Starbase të Musk në Boca Chica pa mandatuar studimin e plotë të ndikimit mjedisor (EIS) që kërkohet për projektet e mëdha, pohon padia.

Ankesa prej 31 faqesh kërkon të revokojë licencën FAA dhe të kërkojë një EIS.

Musk, miliarderi themelues dhe shefi i kompanisë me bazë në Kaliforni, adresoi kritikat nga ambientalistët në komentet gjatë një ngjarjeje të shtunën, duke thënë se mbeturinat e shpërndara nga nisja e muajit të kaluar përbënin “një stuhi rëre të krijuar nga njeriu”.

“Shpërndau shumë pluhur, por sipas njohurive tona, nuk ka pasur ndonjë dëm domethënës në mjedis për të cilin ne jemi të vetëdijshëm”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore