Lajme

Grupet e shërbimeve të makinave paralajmërojnë për konkurrencë të pandershme në BE


Grupet e shërbimeve të makinave të premten paralajmëruan një propozim të bllokuar të BE-së për të siguruar akses të drejtë në të dhënat e vlefshme të automjeteve, sipas së cilës mund të hapë rrugën për konkurrencë të pandershme nga kompanitë e teknologjisë amerikane dhe kineze.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “Reuters”.

Përplasja e të dhënave të automjeteve midis prodhuesve të makinave dhe një koalicioni të siguruesve, kompanive të qiradhënies dhe dyqaneve të riparimit nënvizon potencialin e madh të tregut të makinave të lidhura, për të cilin konsulenca Fortune Business Insights thotë se mund të rritet në 250 miliardë – 400 miliardë euro deri në 2030.

Prodhuesit e makinave po kërkojnë të gjenerojnë të ardhura nga produktet softuerike dhe shërbimet e abonimit të nxitura nga të dhënat që mbulojnë gjithçka, nga zakonet e drejtimit deri te konsumi i karburantit dhe konsumimi i gomave.

Sidoqoftë, pronësia e të dhënave nuk është e përcaktuar qartë në ligjin e BE-së, gjë që ka shkaktuar mosmarrëveshjen aktuale midis prodhuesve të makinave dhe atyre që duan t’i qasen.

Komisioni Evropian fillimisht kishte planifikuar të miratonte rregulla se si duhet të ndahen të dhënat në tremujorin e dytë të vitit, sipas axhendës së tij, por ende nuk ka dalë me një propozim legjislativ.

Grupet e shërbimeve të makinave tashmë janë të shqetësuara për numrin e vogël të lojtarëve në industri me akses në të dhëna, tha Benjamin Krieger, sekretari i përgjithshëm i Shoqatës Evropiane të Furnizuesve të Automobilave (CLEPA).

Qasja e padrejtë së shpejti mund të nënkuptojë se sektori “do të dominohet nga lojtarët nga Shtetet e Bashkuara dhe Kina”, u tha ai gazetarëve.

Një problem tjetër, të cilin legjislacioni mund ta zgjidhë, janë të dhënat e pa standardizuara, tha Laurianne Krid, drejtore e përgjithshme e Federatës Ndërkombëtare të Automobilave, e cila promovon sigurinë në sportet motorike.

Prodhuesit e makinave nga ana e tyre thanë se ligji i propozuar i të dhënave nga Komisioni u jep përdoruesve kontrollin mbi të dhënat e gjeneruara nga automjetet, duke u ofruar palëve të treta akses të drejtë dhe jodiskriminues në të dhëna.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore