Aplikacione

Google nxjerr AI PalM 2 në përpjekje për të rifituar udhëheqjen në treg


Google-i po përpiqet të rimarrë kurorën si lider në inteligjencën artificiale me PalM 2.

Bëhet fjalë për një “model të gjeneratës së ardhshme” që kompania thotë se i kalon sistemet e tjera udhëheqëse në disa detyra.

Duke zbuluar inteligjencën artificiale më të avancuar në konferencën vjetore I/O, së bashku me një telefon të palosshëm Pixel dhe një tablet të ri, Google tha se do të ndërtohet në 25 produkte dhe veçori të reja.

E gjitha kjo vjen teksa kompania garon për të kapur konkurrencën pas vitesh duke prodhuar kërkime të inteligjencës artificiale, por pak produkte.

Ashtu si modelet e tjera si GPT i OpenAI, PaLM 2 është një model i inteligjencës artificiale me qëllime të përgjithshme, i cili mund të përdoret për të fuqizuar chatbot të stilit ChatGPT.

Por edhe për të përkthyer midis gjuhëve, për të shkruar kodin kompjuterik, apo edhe për të analizuar dhe për t’iu përgjigjur imazheve.

Duke kombinuar këto aftësi, një përdorues mund të bëjë një pyetje në anglisht në lidhje me një restorant në Bullgari dhe sistemi do të jetë në gjendje të kërkojë në internet për përgjigjet bullgare, të gjejë një përgjigje, ta përkthejë përgjigjen në anglisht, si dhe të shtojë një fotografi të vendndodhjes.

Mënyra më e dukshme për të bashkëvepruar me PaLM 2 do të jetë në chatbot-in e vetë Google, Bard, i cili po hapet për publikun e gjerë për herë të parë dhe po shpërndahet globalisht.

Duke shfrytëzuar maksimalisht aftësitë shumëgjuhëshe të PaLM 2, Bard është gjithashtu i disponueshëm në japonisht dhe koreanisht, si dhe në anglisht, dhe kompania synon të mbështesë 40 gjuhë në kohë.

Përdoruesit e chatbot-it gjithashtu mund të dërgojnë foto të Bard-it për herë të parë, me kompaninë duke dhënë një shembull të dërgimit të një fotografie të një rafti kuzhine dhe duke kërkuar një recetë duke përdorur përbërësit.

Në një ndryshim të normës, kjo përsërit një veçori të premtuar nga OpenAI së bashku me lançimin e modelit të tij më të fundit dhe të fuqishëm GPT-4, por ende i padisponueshëm për publikun e gjerë, duke e lënë Google-in të kryesojë në të ashtuquajturën “aftësi multimodale”.

Në një veçori të re që kompania po e quan Duet AI, përdoruesit e aplikacioneve Workspace të Google-it – Gmail, Docs, Slides dhe Sheets – do të jenë gjithashtu në gjendje të përdorin PaLM 2 AI si një bashkëautor tekstesh.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore