Aplikacione

Google konsideron tarifimin për kërkimin e fuqizuar nga AI


Google po konsideron të tarifojë për veçori të reja premium të mundësuara nga inteligjenca artificiale gjeneruese.

Rinovimi i propozuar në motorin e saj të kërkimit do të shënonte herën e parë që kompania ka vendosur ndonjë nga produktin e saj kryesor pas një muri pagesash.

Dhe tregon se është ende duke u përballur me një teknologji që kërcënon biznesin e saj të reklamave, pothuajse një vit e gjysmë pas debutimit të ChatGPT.

Google po shikon opsione duke përfshirë shtimin e disa veçorive të kërkimit me AI në shërbimet e tij premium të abonimit, të cilat tashmë ofrojnë akses në asistentin e tij të ri Gemini AI në Gmail dhe Docs, sipas tre personave me njohuri për planet e tij.

Inxhinierët po zhvillojnë teknologjinë e nevojshme për të vendosur shërbimin, por drejtuesit nuk kanë marrë ende një vendim përfundimtar nëse ose kur do ta lëshojnë atë, ka thënë një nga burimet.

Motori tradicional i kërkimit i Google do të mbetet pa pagesë, ndërsa reklamat do të vazhdojnë të shfaqen krahas rezultateve të kërkimit edhe për abonentët.

Por tarifimi do të përfaqësonte herën e parë që Google i ka bërë njerëzit të paguajnë për përmirësime në produktin e tij kryesor të kërkimit.

Google raportoi 175 miliardë dollarë të ardhura nga kërkimi dhe reklamat e lidhura vitin e kaluar, më shumë se gjysma e shitjeve të saj totale, duke krijuar një rebus për kompaninë se si të përqafojë risitë më të fundit të AI duke ruajtur nxitësin e saj më të madh të fitimit.

Që nga nëntori 2022, kur OpenAI nxori në treg ChatGPT, Google po përpiqet t’i përgjigjet kërcënimit konkurrues të paraqitur nga chatbot-i jashtëzakonisht i popullarizuar.

ChatGPT mund të japë përgjigje të shpejta dhe të plota për shumë pyetje, duke kërcënuar të bëjë të tepërt listën e lidhjeve të një motori kërkimi tradicional dhe reklamat fitimprurëse që shfaqen së bashku me to.

Google filloi testimin e një shërbimi eksperimental të kërkimit të fuqizuar nga AI në maj të vitit të kaluar, duke paraqitur përgjigje më të detajuara për pyetjet, ndërsa gjithashtu vazhdoi t’u paraqesë përdoruesve lidhje me informacione dhe reklama të mëtejshme.

Megjithatë, ka qenë e ngadaltë për të shtuar ndonjë nga veçoritë nga ajo që e quan eksperimenti i saj “Përvoja Gjeneruese e Kërkimit’ në motorin e saj kryesor të kërkimit.

Këto lloje të rezultateve të kërkimit, të cilat përfshijnë një fotografi të pajisur me AI, janë më të kushtueshme për Google për t’u shërbyer sesa përgjigjet e tij tradicionale.

Kjo pasi AI gjeneruese konsumon shumë më tepër burime kompjuterike.

Disa analistë kanë paralajmëruar se biznesi i reklamave të Google mund të vuajë nëse motori i tij i kërkimit jep përgjigje më të plota të gjeneruara nga AI, të cilat nuk i kërkojnë më përdoruesve të klikojnë në faqet e internetit të reklamuesve të tij.

Gjithashtu, shumë botues në internet që varen nga Google për trafikun e internetit kanë frikë se më pak përdorues do t’i vizitojnë faqet e tyre nëse kërkimi i fuqizuar nga AI i Google nxjerr informacion nga faqet e tyre të internetit dhe ua prezanton drejtpërdrejt përdoruesve.

Është e paqartë se si saktësisht kompania do të kërkonte të integronte kërkimin e fuqizuar nga AI në këto shërbime të paguara, të cilat ofrojnë nivele të ndryshme çmimesh, ose kur oferta e kërkimit me AI do të ishte gati për t’u nisur.

Google ende mund të vendosë të nxjerrë në treg disa elementë të shërbimit të tij eksperimental të fuqizuar nga AI në motorin e tij kryesor falas të kërkimit me kalimin e kohës, sipas burimeve.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore