Aplikacione

Google Chrome me funksion të ri: Shpenzimet e memories në faqet e hapura


Pas shtimit të veçorisë “Kursyesi i kujtesës” në fillim të vitit, Chrome për desktop (Mac, Windows, ChromeOS, etj.) tani ofron një karakteristikë të re që ju mundëson të monitoroni përdorimin e memorisë.

Një shirit i quajtur “Përdorimi i memorisë” tani shfaq se sa memorie po përdor çdo faqe.

Kjo veçori e thjeshtë është e dobishme për të identifikuar faqet që ngarkojnë sistemin tuaj më shumë.

Mund ta aktivizoni ose çaktivizoni këtë veçori në cilësime > performanca. Në të njëjtën kohë, ka edhe një opsion tjetër quajtur “Mbani gjithmonë [disa] sajte aktive”, duke shtuar edhe më shumë kontroll në menaxhimin e faqeve aktive.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore