Përballje

Goli i Muriqit ia siguron fitoren Mallorcës


Vedat Muriqi

Lojtari i Kosovës, Vedat Muriqi, me golin e tij ia ka siguruar fitoren ekipit të tij Mallorca, duke mposhtur kështu me rezultat minimal 1:0 ekipin e Valencias.

Goli i kosovarit ishte vendimtar për ekipin e tij në gjiron e 36-të në La Liga.

Muriqi shënoi gol në minutën e 64-të, pas një harkimi të mesfushorit korean Kang-In Lee në zonë, ku arriti ta gjejë sulmuesin kosovar i cili goditi fuqishëm topin me kokë për ta dërguar brenda rrjetës.

Ky gol për Muriqin është i 14-i në La Liga.

Kang-In Lee showcases his great technique and produces a beautiful lofted cross into the box. Vedat Muriqi (Mallorca) meets the cross and gets himself onto the scoresheet with a header inside the right post. It's 1:0.

Momentalisht Muriqi është golashënuesi i pestë më i mirë në La Liga, me numër të barabartë të golave me sulmuesin e Atletico Madridit, Antoine Griezmann, teksa numrin më të madh të golave e ka shënuar sulmuesi i Barcelonës, Robert Lewandowski, me plotë 23.

Ekipi i sulmuesit kosovar gjendet në mesin e tabelës, saktësisht në vendin e 11-të, me plotë 47 pikë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore