Sport

‘Golden Boy 2021’ zbulohen 20 finalistët


Gazeta e përditshme sportive italiane “Tuttosport”, ka zbuluar kandidatët e përvitshëm për çmimin e talentit më të mirë ose “Golden Boy”.

Është publikuar lista me 20 emrat e talenteve më në zë të futbollit nën moshën 21-vjeçare. Sezonin e kaluar çmimi shkoi për Erling Haaland-in, i cili nuk është në listën e këtij viti, por ka zëvendësues të denjë.

Lista me 20 kandidatët:

Karim Adeyemi (RB Salzburg, 2002)

Jude Bellingham (Borussia Dortmund, 2003)

Eduardo Camavinga (Real Madrid, 2002)

Charles De Ketelaere (Club Bruges, 2001)

Gavi (Barcelona, ​​2004)

Bryan Gil (Tottenham, 2001)

Ryan Gravenberch (Ajax Amsterdam, 2002)

Mason Greenwood (Manchester United, 2001)

Daniel Maldini (AC Milan, 2001)

Jamal Musiala (Bayern Munich, 2003)

Nuno Mendes (PSG, 2002)

Pedri (FC Barcelona, ​​2002)

Roberto Piccoli (Atalanta, 2001)

Yeremi Pino (Villareal CF, 2002)

Giovanni Reyna (Borussia Dortmund, 2002)

Rodrygo Goes (Real Madrid, 2001)

Bukayo Saka (Arsenal, 2001)

William Saliba (Olympique de Marseille, 2001)

Jurrien Timber (Ajax Amsterdam, 2001)

Florian Wirtz (Bayer Leverkusen, 2003)

Nga votimet e deritanishme në uebin e “Tuttosport” rezulon se Musiala-i është më i votuari nga tifozët me 27% të votave. Ndiqet nga Greenwood-i me 23.6%, De Ketelaere me 20.35 dhe Pedri me 11%.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore