Jetesë & Stil

Gjykatësi vendos kundër Princit Harry në fazën e hershme të çështjes për shpifje kundër Daily Mail


Princi Harry humbi një raund paraprak të premten e 8 dhjetorit, në çështjen e tij për shpifje kundër botuesit të tabloidit Daily Mail për një artikull që thoshte se ai u përpoq të fshihte përpjekjet e tij për të mbajtur mbrojtjen e financuar nga publiku në Mbretëri të Bashkuar, pasi hoqi dorë nga statusi i tij si anëtar i kësaj familjeje.

Një gjykatës londinez, Matthew Nicklin tha se Duka i Sussex-it nuk arriti të eliminonte mbrojtjen e Associated Newspaper Ltd. se artikulli i saj pasqyronte një opinion të sinqertë.

Një seancë dëgjimore është caktuar të martën e 12 dhjetorit, për të diskutuar mbi pasojat e vendimit, shkruan People, transmeton AlbanianPost.

Nicklin tha në atë vendim se “nuk është fantastike që i pandehuri të jetë i suksesshëm në gjyq”.

Vendimi vjen vetëm një ditë pasi një gjykatës tjetër përfundoi tre ditë debatesh – kryesisht me dyer të mbyllura – nëse qeveria ia hoqi padrejtësisht Harryt detajet e sigurisë pasi ai dhe familja e tij u transferuan në SHBA në vitin 2020.

Harry, 39 vjeç, djali më i vogël i mbretit Charles III, po sfidon vendimin e qeverisë për t’i ofruar siguri rast pas rastit kur ai viziton Britaninë.

Harry ka thënë se armiqësia ndaj tij dhe gruas së tij, Meghan Markle, në mediat sociale dhe ndjekja e pamëshirshme e mediave të lajmeve kërcënon sigurinë e tyre.

Mail on Sunday dhe Mail Online botuan një artikull në shkurt të vitit 2022 në lidhje me çështjen me titull: “Si Princi Harry u përpoq ta mbante sekret luftën e tij ligjore me qeverinë për truprojat e policisë?”, më pas – vetëm disa minuta pasi u publikua historia – ekipi i tij i Marrëdhënieve Publike u përpoq për të vënë një kthesë pozitive në mosmarrëveshje”.

Harry pretendon se artikulli ishte “thelbësisht i pasaktë” dhe gazeta e shpifi atë kur sugjeroi se ai gënjeu në deklaratat e tij fillestare publike në lidhje me rastin e tij që sfidonte qeverinë.

Gazetat argumentuan se artikulli shprehte një “mendim të ndershëm” dhe nuk dëmtoi seriozisht reputacionin e Harry.

Nicklin më parë vendosi se artikulli ishte shpifës, por nuk kishte marrë parasysh nëse historia ishte e saktë apo në interesin publik.

Ndërkohë, qeveria ka mbrojtur vendimin e saj për të tërhequr mbrojtjen e plotë për Harry-n, sepse ai u tërhoq nga roli i tij si një anëtar i familjes mbretërore.

Një gjykatës tjetër në fillim të këtij viti rrëzoi kërkesën e Harry-t për të rimbursuar privatisht forcën policore të Londrës për ta ruajtur atë kur të vinte në qytet.

Një avokat qeveritar kishte argumentuar se oficerët nuk duhet të përdoren si “truproje private për të pasurit”.

Mosmarrëveshja me Mail është një nga katër paditë që Harry ka në pritje kundër botuesve të tabloideve britanike në betejën e tij të vazhdueshme me shtypin.

Tre rastet e tij të tjera pretendojnë se gazetarët në Mail, Daily Mirror dhe Sun kanë përdorur mjete të paligjshme, si mashtrimi, hakimi i telefonit ose punësimi i hetuesve privatë, për të gjetur detaje te errëta rreth tij.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore