Lajme

Gjykata turke kundërshton shtyrjen e çështjen për partinë pro-kurde


Gjykata e Lartë e Turqisë ka refuzuar një kërkesë të Partisë Demokratike të Popullit (HDP) pro-kurde për të shtyrë një vendim përfundimtar deri pas zgjedhjeve të majit në një rast që mund ta mbyllë atë për lidhje të dyshuara me grupet e armatosura.

Çështja kundër HDP-së, partia e tretë më e madhe në Turqi, është në pritje përpara zgjedhjeve që përbëjnë provën më të madhe të Presidentit Recep Tayyip Erdogan në 20 vitet e tij në pushtet. Sondazhet tregojnë se ai dhe Partia e tij në pushtet AK mund të humbasin, veçanërisht nëse HDP bashkëpunon me një aleancë opozitare.

Gjykata Kushtetuese gjithashtu të enjten hodhi poshtë njëzëri kërkesën e HDP-së për t’i dhënë dy muaj shtesë për të përgatitur mbrojtjen e saj.

Në fillim të këtij muaji, gjykata ngriu fondet që HDP do të merrte nga thesari turk gjatë rrjedhës së gjyqit.

Gjykata do të dëgjojë argumentet e HDP-së kundër pezullimit të financimit të saj më 14 mars, saktësisht dy muaj para mbajtjes së zgjedhjeve, njoftoi agjencia shtetërore “Anadolu”. Mbetet e paqartë se kur gjykata do të japë vendimin përfundimtar për rastin e mbylljes së partisë.

Një prokuror ngriti çështjen kundër HDP-së në mars 2021, duke e akuzuar atë për lidhje me Partinë e jashtëligjshme të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), e cila është cilësuar një grup “terrorist” nga Turqia, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian.

HDP mohon lidhjet me PKK-në, e cila për dekada ka luftuar kundër shtetit turk. Më shumë se 40 mijw njerëz janë vrarë në konflikt.

Rasti pason një goditje të gjatë të qeverisë ndaj HDP-së, në të cilën disa kryetarë bashkie u rrëzuan dhe anëtarët u gjykuan ose u burgosën. Çështja gjyqësore kërkon gjithashtu të ndalojë disa anëtarë të HDP-së nga politika.

HDP, e cila fitoi 12 për qind të votave në zgjedhjet parlamentare të 2018, nuk është pjesë e aleancës së opozitës gjashtë partiake të Turqisë. Megjithatë, mbështetësit e saj kryesisht kurdë ndihmuan aleancën opozitare për të mposhtur kandidatët për kryebashkiak të AK Partisë në Stamboll, Ankara dhe qytete të tjera turke në vitin 2019.

Duke folur nga burgu i Edrenesë në Turqinë veriperëndimore këtë muaj, Selahattin Demirtas, ish-udhëheqësi i HDP-së, i kërkoi bllokut gjashtëpartiak të opozitës që të bashkëpunonte me partinë e tij për të fituar zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore