Lajme

Gjykata Evropiane rivendos imunitetin për ish-liderin katalanas


Gjykata Evropiane e Drejtësisë rivendosi imunitetin parlamentar të ish-liderit katalanas në mërgim, Carles Puigdemont.

Duke shënuar kështu një fitore ndaj autoriteteve spanjolle.

Puigdemont dhe kolegët eurodeputetë Toni Comin dhe Clara Ponsati përballen me burgim në Spanjë për rolet e tyre në organizimin e një referendumi të ndaluar të pavarësisë katalanase dhe në mars Parlamenti Evropian ua hoqi atyre mbrojtjen ligjore.

Por të martën, nënkryetari i gjykatës lëshoi ​​një urdhër për “pezullimin e përkohshëm të ekzekutimit” të heqjes së imunitetit ndërsa gjyqtarët përgatiten të studiojnë çështjen.

“Sot kemi një tjetër rezultat pozitiv,” shkroi Puigdemont në Twitter, duke premtuar se do të përballet me Madridin nga mërgimi “pa marrë parasysh sa të pasigurta janë gjërat dhe sado kolosale të jetë forca e shtetit spanjoll. Nuk ka dorëzim”.

Puigdemont udhëhoqi përpjekjet e qeverisë rajonale separatiste të Katalonjës për të organizuar një referendum për pavarësinë në tetor 2017, pavarësisht një ndalimi nga Madridi.

Votimi u ndalua nga dhuna e policisë.

Disa javë më vonë, administrata katalanase lëshoi ​​një deklaratë jetëshkurtër të pavarësisë, duke shkaktuar një krizë politike që bëri që Puigdemont dhe disa të tjerë të largoheshin.

Disa figura katalane që qëndruan prapa u arrestuan dhe u vunë në gjyq, me nëntë prej tyre të burgosur nga nëntë deri në 13 vjet.

Edhe pse të burgosurit u falën në fillim të këtij viti, Madridi ende dëshiron që Puigdemont dhe të tjerët të përballen me drejtësinë për ofertën e shkëputjes.

Puigdemont jeton në Belgjikë.

Ai gëzonte imunitet për një kohë pasi u zgjodh në Parlamentin Evropian në vitin 2019, por ai u hoq nga parlamenti në mars në një vendim të lënë në fuqi në korrik nga Gjykata e Përgjithshme e BE-së.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore