Shqipëria

Gjykata e lë në arrest shtëpie ish-zëvendësministren Voda


Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka lënë në fuqi masën e dhënë për ish-zëvendësministren e Brendshme, Rovena Voda, e cila u caktua nën “Arrest shtëpie”, pas akuzave për ryshfet.

Më 13 korrik, ishte Gjykata, e cila e mori këtë masë, pas hetimeve nga SPAK.

Në njoftimin e Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK) cilësohet se bëhet fjalë për veprën penale “Ushtrim i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”, e kryer në bashkëpunim, si dhe për veprën penale “Ushtrim i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”.

Ngjarja lidhet direkt me denoncimin që deputetët Myslym Murrizi dhe Halit Valteri, kanë bërë më 3 gusht 2020, mbi një tender të uniformave të policisë.

Denoncimi në SPAK

Deputetët Myslim Murrizi dhe Halit Valteri, më 3 gusht të vitit 2020, e kanë dorëzuar në Strukturën e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, padinë lidhur me tenderin për uniformat e Policisë së Shtetit të vitit 2019.

Para mediave, ai do të sqaronte se ishte informuar nga persona të tjerë të cilët i kishin dorëzuar dokumentacionin mbi shkeljet e bëra në atë tender.

“Kam dorëzuar të gjitha provat që kanë lidhje me detajet, kartat teknologjike, shpallja e parë për katër vite, numri i artikujve 762 mijë, ulja drastike deri në 30% të këtyre artikujve dhe ruajtja e së njëjtës vlerë”, ka thënë ai.

Deputeti Murrizi i ka bërë thirrje SPAK-ut që ta hetojë detajisht tenderin, meqë sipas tij firma fituese nuk kishte lidhje me rrobaqepësi, por ishte firmë që merrej me gërmime dheu.

Në kallëzimin e dorëzuar nga deputetët Valteri dhe Murrizi, ministri i Brendshëm në atë kohë, Sandër Lleshaj, akuzohej për pesë vepra penale.

Fituese e tenderit, të zvarritur për gati një vit, ishte kompania D&E shpk, me një ofertë prej 26 milionë dollarësh, 5 milionë më shumë se kompania turke, Genç Taahhüt Giyim.

Sipas deputetëve të opozitës, në Komisionin e Vlerësimit të Ofertave (KOV) ishin tre anëtarë. Atyre, iu bë presion që të diskualifikohej kompania e renditur e para. Ajo plotësonte të gjitha kriteret dhe ofronte edhe 5 milionë dollarë më pak.

“Mirëpo, për të shtypur rezistencën e tyre në këtë komision u shtuan papritur edhe dy anëtarë të rinj pa asnjë shpjegim”.

“Më pas gara u zhvillua me një komision prej tre anëtarësh duke shpallur fituese kompaninë D&E shpk e cila kishte dhe vlerën më të lartë të ofruar, çka sipas deputetëve është provë e qartë se fituesi ka qenë i paracaktuar”, thonë ata.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore