Sport

Gjoba për racizmin dhe mbyllja e stadiumit të Valencia-s reduktohet nga Federata Spanjolle


Dënimi i Valencias pas abuzimit racist të sulmuesit të Real Madrid-it, Vinicius Jr, është reduktuar në apel.

Mbyllja e pjesshme e stadiumit Mestalla të klubit të La Ligës është reduktuar nga pesë në tre ndeshje.

Dhe gjoba e tyre është ulur nga 45,000 euro në 27,000 euro pasi komiteti i apelit i Federatës Spanjolle të Futbollit tha se kishte vendosur të “pranonte pjesërisht” apelimin e Valencias.

Vinicius i Brazilit, 22 vjeç, iu nënshtrua thirrjeve raciste nga turma.

Policia spanjolle ka arrestuar tre persona në lidhje me abuzimin dhe Real Madridi, i cili tha se përbënte një “krim urrejtjeje”, e ka raportuar atë në zyrën e prokurorit spanjoll.

Valencias iu dhanë 10 ditë për të apeluar kundër mbylljes së tyre të gjobës dhe të pjesshme të stadiumit, për të cilën ata argumentuan se ishte “disproporcionale, e padrejtë dhe e paprecedentë”.

“Valencia ka bashkëpunuar që në minutën e parë me policinë dhe të gjitha autoritetet përkatëse për të sqaruar ngjarjet që kanë ndodhur”, thuhet në një deklaratë të klubit pas dënimit fillestar.

“Përveç kësaj, ne kemi aplikuar sanksionin maksimal të mundshëm me ndalim të përjetshëm nga stadiumi ynë për sjellje raciste të tifozëve të identifikuar nga policia”.

Duke folur në një konferencë për shtyp, trajneri i Valencias, Ruben Baraja shtoi: “Unë nuk do të lejoj që tifozët e Valencia CF dhe Mestalla të njollosen me etiketa që nuk na përfaqësojnë”.

Në shpjegimin e mbylljes së pjesshme të stadiumit, Federata Spanjolle e Futbollit kishte thënë: “Konsiderohet e provuar se, siç pasqyrohet nga arbitri në procesverbalin e tij, ka pasur thirrje raciste ndaj Vinicius, duke ndryshuar rrjedhën normale të ndeshjes dhe duke i konsideruar shkeljet shumë të rënda. .”

Mbyllja e pjesshme e stadiumit do të zbatohet për tribunën jugore të stadiumit Mestalla, një zonë që Vinicius qartësisht i zemëruar dhe emocional u pa duke treguar gjatë pjesës së dytë të së dielës përpara se t’ia raportonte çështjen arbitrit.

Ai u përjashtua nga loja në minutën e 97-të të humbjes 1-0, por më vonë kartoni i kuq u anulua nga komiteti i garave të Spanjës.

Vinicius Jr reagoi me zemërim pas ndeshjes, duke thënë në rrjetet sociale se “La Liga i përket racistëve”, duke hapur një debat më të gjerë për këtë çështje në vend.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore