Lajme

GJND urdhëron Izraelin të ndalojë menjëherë sulmin në Rafah


Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë lëshoi një urdhër të premten, duke i bërë thirrje Izraelit të ndalojë operacionin e tij ushtarak në qytetin jugor të Gazës, Rafah.

Kryetari aktual i gjykatës, gjyqtari Nawaf Salam, udhëhoqi seancën e sotme.

Ai fillimisht shpjegoi sfondin e rastit. Ai tha se gjykata duhet së pari të përcaktojë nëse ka pasur një ndryshim në situatë që nga urdhri i gjykatës i 28 marsit të këtij viti.

Ai shtoi se gjykata ka vërejtur “me keqardhje se kushtet katastrofike të jetesës së njerëzve në Rripin e Gazës janë përkeqësuar më tej”, veçanërisht privimi i zgjatur dhe i përhapur i ushqimit.

Presidenti i gjykatës iu drejtua po ashtu ngjarjeve të fundit në Rafah, me ofensivën ushtarake izraelite që filloi atje më 7 maj dhe rreth 800 mijë palestinezë të zhvendosur që nga 18 maji.

Ai citoi zyrtarë të ndryshëm të OKB-së, të cilët kanë nënvizuar vazhdimisht rreziqet e një ofensive ushtarake atje.

Këto rreziqe tani kanë filluar të materializohen dhe do të intensifikohen nëse ofensiva vazhdon, citojnë gjyqtarët të thonë zyrtarët e OKB-së.

Teksa pas parashtrimit të këtyre rrethanave, Gjykata vendosi që Izraeli duhet të ndalojë menjëherë ofensivën e tij ushtarake dhe veprimet e tjera në Rafah, duke përmendur “rrezikun e menjëhershëm” për popullin palestinez.

GJND-ja ka dhënë edhe disa urdhra të tjerë, duke përfshirë detyrimet për Izraelin që:

Të hapë pikën kufitare Rafah me Egjiptin për hyrjen e ndihmave humanitare në shkallë,

Të sigurojë qasje në Gaza për hetuesit dhe misionet e gjetjes së fakteve,

Raportim në gjykatë brenda një muaji për ecurinë e saj në zbatimin e këtyre masave.

Vendimet e GJND-së, e cila gjykon për mosmarrëveshjet midis shteteve, janë të detyrueshme, por ajo nuk ka fuqi t’i zbatojë ato – ajo ka urdhëruar Rusinë të ndalojë pushtimin e saj në Ukrainë pa asnjë dobi, për shembull.

Por një vendim kundër Izraelit do të rriste presionin ligjor ndërkombëtar pasi prokurori i lartë i Gjykatës Ndërkombëtare Penale tha të hënën se po kërkonte urdhër-arreste për udhëheqësit kryesorë izraelitë dhe të Hamasit.

Në seancat dëgjimore javën e kaluar, Afrika e Jugut akuzoi se ai që e përshkroi si “gjenocid” izraelit në Gaza kishte goditur një “fazë të re dhe të tmerrshme” me sulmin e saj në Rafah, pjesa e fundit e Gazës që u përball me një operacion tokësor – ku shumë civilë kanë qenë strehim, por edhe aty ku Izraeli thotë se Hamasi ruan bastionin e tij të fundit të madh.

Fushata e Rafah është “hapi i fundit në shkatërrimin e Gazës dhe popullit të saj palestinez”, argumentoi Vaughan Lowe, një avokat për Afrikën e Jugut.

“Ishte Rafah ai që e solli Afrikën e Jugut në gjykatë. Por janë të gjithë palestinezët si grup kombëtar, etnik dhe racor që kanë nevojë për mbrojtjen nga gjenocidi që gjykata mund të urdhërojë”, shtoi ai.

Avokatët e Izraelit kritikuan rastin e Afrikës së Jugut si “të divorcuar plotësisht” nga realiteti dhe duke bërë një “tallje” me Konventën e OKB-së për Gjenocidin e vitit 1948, të cilën vendi akuzohet për shkelje.

“Të quash diçka gjenocid përsëri dhe përsëri nuk e bën atë gjenocid. Përsëritja e një gënjeshtre nuk e bën atë të vërtetë”, tha avokati kryesor për Izraelin, Gilad Noam.

“Ka një luftë tragjike që po ndodh, por nuk ka gjenocid”, shtoi ai.

Izraeli ka urdhëruar evakuime masive nga Rafah, ku është zotuar të eliminojë rrjetin e tuneleve të Hamasit dhe luftëtarët e tij të mbetur.

OKB thotë se më shumë se 800 mijë njerëz kanë ikur në zonat e caktuara të sigurta. Izraeli thotë se numri është të paktën 950 mijë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore