Lajme

GJND urdhëroi ndalimin e ofensivës në Rafah, por Izraeli nuk e ka në plan


Gjykata më e lartë e OKB-së, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (ICJ), ka lëshuar një vendim dramatik, duke urdhëruar Izraelin të “ndalojë menjëherë ofensivën e tij ushtarake në Rafah”.

Ajo veproi në mbështetje të një aplikacioni të Afrikës së Jugut javën e kaluar, i cili kërkoi një sërë masash kundër Izraelit, duke e akuzuar atë për shtimin e asaj që e cilëson se është një gjenocid.

Kryetari i trupit gjykues, Nawaf Salam, tha se situata në Gaza ishte përkeqësuar që kur gjykata e fundit urdhëroi Izraelin të ndërmarrë hapa për ta përmirësuar atë.

Izraeli ka mohuar me forcë akuzat dhe ka sinjalizuar se do të injoronte çdo urdhër për të ndaluar operacionin e tij.

Duke lexuar vendimin e gjykatës të premten, Nawaf Salam tha se “Izraeli duhet të ndalojë menjëherë ofensivën e tij ushtarake dhe çdo veprim tjetër në Rafah” që mund të sjellë “shkatërrimin fizik” të palestinezëve – duke aluduar në atë që përbën gjenocid sipas ligjit ndërkombëtar.

Izraeli, shtoi ai, duhet gjithashtu të lejojë akses të papenguar në Gaza për çdo organ të OKB-së që heton akuzat për gjenocid.

Vendimi përsëriti gjithashtu një kërkesë që Izraeli të mundësojë “sigurimin e papenguar në shkallë” të shërbimeve bazë dhe ndihmës humanitare për Gazën.

“Situata humanitare [në Gaza] tani duhet të karakterizohet si katastrofike,” tha vendimi.

Zëdhënësi i qeverisë izraelite, David Mencer, e quajti vendimin “vetëvrasje publike”, duke shtuar se “nuk ka fuqi në botë që do të na shtyjë” drejt kësaj.

Dhe ministri i kabinetit të luftës, Benny Gantz, tha se Izraeli do të vazhdojë ofensivën e tij “kudo dhe kurdo që të jetë e nevojshme – përfshirë në Rafah”.

Ndërkohë, ambasadori palestinez në OKB, Riyad Mansour, përshëndeti vendimin dhe i bëri thirrje Izraelit që t’i përmbahet atij.

“Ne presim që rezolutat e GJND-së të zbatohen pa hezitim,” tha ai. “Kjo është e detyrueshme. Dhe Izraeli është palë e konventës”.

Agjencitë e ndihmës dhe OKB-ja thonë se sasi të pamjaftueshme ndihme po arrijnë tek njerëzit në Gaza, e cila sipas tyre po përballet me urinë.

OKB-ja pezulloi shpërndarjen e ushqimit në Rafah të martën për shkak të situatës së rrezikshme atje. Izraeli thotë se ka bërë “përpjekje të gjera” për të siguruar që ndihma humanitare “të rrjedhë në Gaza”.

Gjykatësi Salam tha gjithashtu se gjykata e konsideroi “thellësisht shqetësuese” që pengjet izraelitë mbaheshin ende nga Hamasi dhe grupet e tjera të armatosura në Gaza dhe bëri thirrje për “lirimin e tyre të menjëhershëm dhe pa kushte”.

Udhëheqësi i opozitës izraelite Yair Lapid e kritikoi vendimin, duke e quajtur atë një “dështim të tmerrshëm moral” që GJND-ja nuk e lidhi bombardimin e Rafahut me lirimin e pengjeve.

Shefi i Ministrisë së Jashtme të Afrikës së Jugut, Zane Dangor, e quajti vendimin “novator”, duke aluduar se ishte hera e parë që gjykata i jep një urdhër të qartë Izraelit për të ndalur veprimet në një pjesë të Gazës.

Hamasi tha se e mirëpret vendimin për të cilin tha se “kërkon që entiteti brutal sionist [Izraeli] të ndalojë agresionin e tij” në Rafah.

Pak minuta pasi u dha vendimi, avionët luftarakë izraelitë kryen një seri sulmesh ajrore në kampin Shaboura në qendër të Rafah.

Një aktivist lokal në Spitalin e Kuvajtit aty pranë i tha BBC-së se ekipet e shpëtimit në spital nuk ishin në gjendje të arrinin në vendin e bastisjeve për shkak të intensitetit të tyre.

Izraeli filloi një ofensivë të shumëpritur në Rafah rreth tre javë më parë, duke u zotuar të shkatërrojë batalionet e mbetura të Hamasit atje. Ajo thotë se beson se pengjet izraelitë po mbahen gjithashtu në qytet.

OKB thotë se më shumë se 800 mijë palestinezë janë larguar nga Rafah që nga fillimi i ofensivës. Rreth 1.5 milion ishin strehuar atje nga luftimet diku tjetër në Gaza.

Seanca është pjesë e një rasti të paraqitur nga Afrika e Jugut në GJND në dhjetor, duke pretenduar se Izraeli po kryente gjenocid në Gaza. Ai rast është në vazhdim.

Izraeli filloi ofensivën e tij në Gaza pasi persona të armatosur nga Hamasi, organizata që sundonte territorin, sulmuan Izraelin më 7 tetor, duke vrarë rreth 1 mijë e 200 njerëz dhe duke marrë 252 të tjerë përsëri në Gaza si pengje.

Të paktën 35 mijë e 800 palestinezë janë vrarë në luftë që atëherë, sipas ministrisë së shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi në Gaza.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore