Lajme

Gjermania po përgatitet për rikthimin e mundshëm të Donald Trump si president


Dukej sikur presidenti i 45-të i Shteteve të Bashkuara, paraardhësit e të cilit erdhën nga Gjermania, kishte një obsesion me vendin, por jo pozitiv.

Shpesh dukej sikur ai e konsideronte Gjermaninë si armikun më të madh të Amerikës, edhe pse shkonte mirë me liderin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un, dhe të tjerë të ngjashëm me të.

Të paktën këto lidhje ishin më të mira se marrëdhënia e tij me kancelaren e atëhershme gjermane, Angela Merkel.

“Gjermanët janë të këqij, shumë të këqij”, deklaroi Trump në maj 2017 në një takim me krerët e Bashkimit Evropian në Bruksel, ku një nga çështjet në diskutim ishte suficiti tregtar i Gjermanisë.

Pa pushim, ai i bëri të ditur botës se si i shikonte gjermanët: një komb parazitësh që kanë “përfituar për shumë vite”.

Ai gjithashtu e shihte vendin si jo të besueshëm, nëse nuk kontrollohej drejtpërdrejt nga forcat e jashtme.

“Gjermania kontrollohet totalisht nga Rusia”, tha ai në korrik 2018.

“Pra, ne duhet t’ju mbrojmë kundër Rusisë dhe ju paguani miliarda dollarë Rusisë”.

Olaf Scholz in New York City in 2020: It's likely the German chancellor would lock horns with a President Trump.

Pavarësisht prirjes së tij për retorikë absurde, Trump nuk ishte gjithmonë gabim, ndonjëherë edhe duke njohur hipokrizinë ose mospërputhjet gjermane përpara se gjermanët ta bënin vetë.

Megjithatë, Berlini u gëzua kur Trump u mund nga sfiduesi i tij demokrat Joe Biden në vjeshtën e vitit 2020.

Mendohej se në Berlin ashtu edhe në Bruksel marrëdhënia transatlantike ndoshta nuk do t’i kishte mbijetuar një mandati të dytë Trump.

Por tani, kjo është pikërisht ajo që mund të ndodhë.

Trump njoftoi synimin e tij për të kandiduar për një mandat të dytë në Shtëpinë e Bardhë disa muaj më parë.

Në sondazhe, Trump është shumë përpara rivalëve të mundshëm nga partia e tij, duke përfshirë guvernatorin e Floridës, Ron de Santis, i cili konsiderohet gjerësisht se ka shansin më të mirë për të mundur Trumpin në zgjedhjet paraprake.

Që nga kjo javë, ka qenë mjaft e sigurt që Joe Biden do të jetë sërish kundërshtari i Trump.

Presidenti aktual do të jetë 82 vjeç kur të merrte detyrën për mandatin e tij të dytë dhe 86 vjeç kur të përfundonte.

Trump, i cili është tashmë 76 vjeç, mund të mos duket më serioz në krahasim, por ai është padyshim më dinamik.

Dhe gara e fundit mes të dyve ishte tashmë tepër pranë.

Një presidencë e dytë është në fakt një rezultat realist për Trump.

Të paktën, politikanët largpamës po shqyrtojnë skenarët e mundshëm, veçanërisht në Berlin dhe Bruksel, ku janë vendosur kundërshtarët e preferuar të Trump: NATO, Bashkimi Evropian dhe Gjermania.

Masat paraprake të nevojshme

Michael Link është koordinator i qeverisë gjermane për bashkëpunimin transatlantik.

Nëse Trump do të rizgjidhej, kjo do ta bënte punën e tij shumë më të vështirë.

“Trump do të ishte një sfidë më e madhe për Gjermaninë, Evropën dhe botën në një mandat të dytë sesa në mandatin e tij të parë”, thotë politikani, i cili është anëtar i Partisë Demokratike të Lirë (FDP) miqësore me biznesin.

“Ai ndoshta do të qeverisë në një mënyrë edhe më të shfrenuar, të paparashikueshme dhe sfiduese”.

Përgatitjet për zgjedhjet e vitit 2024 në SHBA janë bërë tashmë një komponent i rëndësishëm i punës së tij dhe ai po planifikon të udhëtojë më shpesh në SHBA në të ardhmen e afërt.

Agnieszka Brugger, nënkryetare e grupit të Partisë së Gjelbër në parlamentin gjerman, gjithashtu argumenton se duhet të bëhen përgatitje për mundësinë e Trump 2.0.

Ajo thotë se evropianët duhet të jenë më të mbështetur te vetja dhe më pak të cenueshëm, pavarësisht se kush është presidenti aktual i SHBA-ve.

Katastrofike për mbrojtjen e klimës

Disa në qeverinë gjermane besojnë se nëse Trump kthehet në detyrë, do të jetë një skenar tmerri për mbrojtjen e klimës.

Të Gjelbrit, në veçanti, kujtojnë me shqetësim mandatin e tij të parë, kur ai tërhoqi SHBA-të nga marrëveshja e Parisit për klimën.

Trump gjithashtu hoqi mbi 100 politika të mbrojtjes së mjedisit, e bëri më të lehtë për kompanitë të shponin për naftë dhe gaz në oqean dhe lejoi që të realizohej një projekt i diskutueshëm tubacioni.

Megjithatë, më e rëndësishmja, ai dobësoi Agjencinë për Mbrojtjen e Mjedisit (EPA) duke vënë në krye të saj njerëz që banalizuan ndryshimin e klimës.

Kërcënimi i një lufte tregtare

Konflikti më i rrezikshëm për Gjermaninë në marrëdhëniet transatlantike u zhvillua në fushën e politikës tregtare.

Gjatë vitit të tij të dytë në detyrë në 2018, Trump nisi një luftë tregtare, duke deklaruar importet e çelikut dhe aluminit nga BE-ja si një kërcënim për sigurinë kombëtare dhe duke vendosur një tarifë ndëshkuese prej 25 për qind ndaj tyre.

BE-ja u hakmor me tarifat e veta për produktet tradicionale amerikane.

Toni midis Washingtonit dhe Komisionit Evropian, ekzekutivit të BE-së, është përmirësuar çuditërisht në mënyrë dramatike që kur presidenti Joe Biden mori detyrën.

Por për sa i përket përmbajtjes, pak ka ndryshuar.

Ashtu si Trump, Biden po ndjek gjithashtu një politikë “Amerika e para”.

Në fillim, dukej sikur situata mund të bëhej më pak e tensionuar.

Të dyja palët pezulluan në thelb tarifat ndëshkuese në fund të vitit 2021.

Tregjet financiare ndërkombëtare gjithashtu ka të ngjarë të reagojnë jashtëzakonisht me ndjeshmëri nëse Trump rizgjidhet.

Ukraina me siguri do të humbiste pa SHBA-të

Deri më tani, Evropa nuk ka qenë e shkëlqyer në demonstrimin e vetë-mjaftueshmërisë së saj.

Nuk ka mosmarrëveshje brenda aleancës për qëllimin e përgjithshëm të autonomisë strategjike të Evropës, të cilën presidenti francez Emmanuel Macron e ka theksuar vazhdimisht.

Por ka dallime të mendimeve rreth asaj se çfarë do të thotë saktësisht.

Vendet e Evropës Lindore, mbi të gjitha Polonia dhe shtetet baltike, janë kundër një roli më të fortë ushtarak të BE-së.

Ata duan që Evropa të bëjë më shumë brenda NATO-s për të lidhur më ngushtë amerikanët me kontinentin.

Macron, nga ana tjetër, dëshiron që BE të bëhet një lojtar i pavarur në skenën globale, edhe ushtarakisht.

Berlini është diku në mes.

The threat from Russia is greater than it has been in many years. But under Trump, it is unlikely the NATO alliance could rely on the U.S.

Këto konflikte do të shpërthejnë plotësisht nëse Trump bëhet sërish president.

Një kthim i Trump në Shtëpinë e Bardhë do të ishte gjithashtu katastrofik për Ukrainën.

Në javët e fundit, Trump ka pohuar se nëse rizgjidhet, do t’i jepte fund luftës në Ukrainë “brenda 24 orëve”.

Dhe nëse do të ishte në dorën e tij, Rusia do të ishte lejuar të “marrë” pjesë të Ukrainës.

Do të ishin “negociata shumë të thjeshta”, thotë Trump, sepse ai shkon shumë mirë me Vladimir Putin.

Trump e ka admiruar gjithmonë Putinin, ndoshta edhe më shumë se Kim Jong Un.

Ndikimi i Rusisë në zgjedhjet e vitit 2016 në SHBA në favor të Trump është me gjasë një arsye për këtë besnikëri.

Edhe në prag të sulmit rus, Trump e përshkroi veprimin e Putinit si “shumë të zgjuar”.

Ai kurrë nuk ka folur me kaq entuziazëm për presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy.

Një arsye e mundshme është se Trump thuhet se i kërkoi presidentit ukrainas të hapte një hetim për kompaninë ukrainase të energjisë Burisma, ku dikur ishte i punësuar djali i Biden, Hunter.

Por Zelenskyy refuzoi – dhe Trump njihet gjerësisht si hakmarrës.

Kërcënimi nga Rusia është më i madh se sa ka qenë në shumë vite. Por nën Trump, nuk ka gjasa që aleanca e NATO-s të mbështetet te SHBA-të.

Marrë nga “Der Spiegel”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore