Euro 2024

Gjermania përballet me Danimarkën pas ‘goditjes paralajmëruese’ të Zvicrës


Niclas Fullkrug - Rasmus Hojlund

Gjermania mikpritëse e Euro 2024 hyn në ndeshjen e së shtunës në 1/16 e fundit me Danimarkën në Dortmund, duke shpresuar të ketë mësuar nga barazimi 1-1 i së dielës me Zvicrën, ndeshja e tyre e fundit në fazën e grupeve (ora 21:00).

Pas gati një dekade betejash në turnetë e mëdha, Gjermania ishte duke ecur lart pas fitoreve dominuese ndaj Skocisë dhe Hungarisë për të filluar Euro-n.

Megjithatë, Gjermania u rrëzua kundër Zvicrës dhe ishte në rrugën e humbjes, përpara se goli me kokë i Niclas Fullkrug të rrëmbente një barazim dhe me të, vendin e parë në grup.

Mikpritësit kishin nevojë për një thirrje zgjimi, veçanërisht me tifozët që tashmë kishin parë një kurorë të katërt të Euro-s dhe një kujtesë se trajneri Julian Nagelsmann ka shumë për të punuar.

“Ne i nënvlerësuam ata”

Gjermania mburret me një kabinet trofesh më të shndritshëm se fqinjët e saj veriorë, por u mposhtën nga danezët në finalen e Euro 1992.

Triumfi i Danimarkës pas dështimit për t’u kualifikuar dhe më pas pranimi pas përjashtimit të Jugosllavisë u bë një përrallë, por Gjermania ende ankohet se mori lehtë danezët.

Një fitues i Euro-s dhe Kupës së Botës si lojtar, Berti Vogts drejtoi Gjermaninë në atë finale të vitit 1992 dhe pranoi në rubrikën e tij në gazetën “RP” të enjten se ekipi i tij “nënvlerësoi” Danimarkën.

“Në vitin 1992 humbëm finalen e Euro-s kundër një skuadre të madhe daneze edhe pse ishim favoritët, siç është tani skuadra gjermane”, shkroi ai.

“Të gjithë menduan se ne e kishim titullin në çantë, për fat të keq disa lojtarë e bënë gjithashtu”, vijoi ai.

Të stërvitur mirë dhe me një numër të madh lojtarësh të shkëlqyer në klubet kryesore, gjysmëfinalistët e 2020 Danimarka i ngjan Zvicrës në shumë mënyra.

Vogts tha se mishërimi aktual danez mund të mos mburret me të njëjtin nivel cilësie si homologët e tyre të vitit 1992, por se presioni është mbi gjermanët.

“Danezët ishin të uritur për sukses dhe të shkujdesur, ata thjesht luanin futboll dhe na befasuan, edhe sepse ne i nënvlerësuam ata”, tha ai.

“Skuadra gjermane nuk duhet ta bëjë atë gabim tani. Ndeshja me Zvicrën ishte një goditje e rëndësishme paralajmëruese”, përfundoi paralajmërimin e tij Vogts.

Pikëpyetje për Nagelsmann

Gjermania fitoi vetëm tre nga 11 ndeshjet në 2023, por ende nuk ka humbur në 2024, duke fituar pesë herë dhe duke barazuar dy herë, të paktën pjesërisht falë Nagelsmann-it që zgjodhi të njëjtën 11-she fillestare.

Trajneri devijoi nga titullarët e tij vetëm kur u detyrua nga dëmtimet ose mosdisponueshmëria.

Politika mund t’i ketë dhënë Gjermanisë stabilitet, por i kushtoi atij qendërmbrojtësin Jonathan Tah për përballjen me Danimarkën, pasi mbrojtësi mori kartonin e dytë të verdhë kundër Zvicrës.

Në vend të tij, qendërmbrojtësi i talentuar, por i paparashikueshëm i Borussia Dortmund-it, Nico Schlotterbeck do të konfirmohet për të shtunën.

Antonio Rudiger është gjithashtu në dyshim për përplasjen me një dëmtim të kofshës, megjithëse Schlotterbeck tha të enjten: “Shpresoj që të funksionojë që ai të kthehet”.

“Unë kisha të njëjtin dëmtim tashmë dhe nuk është e lehtë të largohet nga mendja jote”.

Schlotterbeck tha se gjermanët dinin “në fakt gjithçka” për danezët.

“I gjithë plani i ndeshjes, mbrojtja, sulmi. Ne e dimë për Danimarkën dhe si do t’i luajmë me ata”, tha ai.

24-vjeçari priti me padurim ndeshjen në stadiumin e tij të shtunën, duke thënë se muri i zakonshëm i verdhë i Dortmund-it do të bëhej një “mur i bardhë”.

Ndërsa mungesa e Tah do të detyrojë Nagelsmann-in, ai mund të tundohet të zëvendësojë sulmuesin e Arsenal-it Kai Havertz me Niclas Fullkrug, i cili ka shënuar dy herë nga stoli deri më tani.

Që kur bëri debutimin e tij në moshën 29-vjeçare në vitin 2022, Fullkrug ka 13 gola në krahasim me shtatë gola të Havertz-it, me sulmuesin e Dortmund-it që normalisht vjen nga pankina.

Fullkrug, i cili po luante futboll të kategorisë së dytë vetëm dy sezone më parë, tha se nuk ishte i shqetësuar për rolin e tij si super-zëvendësues.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore