Lajme

Gjermania legalizon kanabisin për përdorim personal


Politikanët gjermanë kanë votuar për legalizimin e konsumit dhe posedimit të kanabisit, por nuk e shndërruan vendin në tregun më të madh të rregulluar në botë për këtë drogë duke licencuar kultivimin e saj me shumicë dhe pakicë.

Sipas rregullave të reja të miratuara të premten, të rriturit do të lejohen të përdorin publikisht dhe të mbajnë deri në 25 gram kanabis në Gjermani nga 1 prilli, një nga reformat kryesore sociale të qeverisë së koalicionit të qendrës së majtë të kancelarit Olaf Scholz.

Më shumë se një vit në përgatitje, ligji – i cili do ta bëjë Gjermaninë vendin më tolerant në Evropë për përdorimin rekreativ të kanabisit – vazhdon të jetë i përfshirë nga polemika, me ligjvënësit e opozitës që premtojnë ta kundërshtojnë atë në gjykatë dhe të ngadalësojnë zbatimin e tij.

Edhe në Holandë – e konsideruar nga shumë njerëz si veçanërisht e qetë në qasjen e saj – mbajtja e më shumë se 5 g është ende një vepër penale dhe konsumi publik në kafenetë e caktuara tolerohet, por jo i ligjshëm.

Midis ekonomive të zhvilluara, vetëm ligji në Kanada, ku individët mund të zotërojnë deri në 30 g kanabis dhe ta blejnë atë nga shitësit e licencuar, është më liberal. Në SHBA, kanabisi ende klasifikohet si një drogë e paligjshme “programi 1” nga qeveria federale, por 24 shtete tani kanë lejuar përdorimin e tij për qëllime rekreative.

“Situata ligjore nuk mund të qëndrojë ashtu siç është, nuk është aspak e pranueshme”, tha ministri i shëndetësisë Karl Lauterbach në një seancë të ngjeshur të Bundestagut për të miratuar rregullat e reja në Gjermani, duke tërhequr kritika të ashpra nga politikanët konservatorë dhe të djathtë.

Ligji i ri do të zvogëlojë një treg të rrezikshëm kriminal, do të sjellë më shumë burime arsimore dhe do të rrisë dënimet penale për ata që shesin kanabis për njerëzit nën moshën 18 vjeç, tha ministri i shëndetësisë.

Reagimi kundër ligjit, megjithatë, ka shkaktuar një zbehje të propozimit origjinal.

Në një koncesion të kritikuar nga grupet pro legalizimit dhe prodhuesit komercialë të kanabisit, qeveria hoqi dorë nga planet për shitjen e gjerë të licencuar të kanabisit në dyqanet publike. Një masë e tillë mund të rishikohet në të ardhmen – edhe pse nuk është dhënë asnjë afat kohor nga ministria e shëndetësisë.

Një studim i vitit 2021 nga universiteti Heinrich Heine i Düsseldorf, i porositur nga Shoqata Gjermane e Kërpit, një grup pro legalizimit, arriti në përfundimin se qeveria gjermane mund të bënte deri në 3.4 miliardë euro në vit të ardhura shtesë tatimore nëse licenconte dhe ngarkonte detyrimin për shitjen. të kanabisit.

Koalicioni trepalësh i udhëhequr nga kancelari, Olaf Scholz, duke përfshirë socialdemokratët, të gjelbër dhe FDP-në pro-biznesit, ranë dakord në nëntor për të vazhduar me reformën, duke e përfshirë atë në marrëveshjen e tyre të koalicionit për ndarjen e pushtetit.

Të rriturit do të lejohen të rriten deri në tre bimë dhe të posedojnë sasi të vogla kanabisi nga 1 prilli, dhe tre muaj më vonë ai do të jetë gjithashtu i disponueshëm në klubet jofitimprurëse të licencuara të krijuara për të rritur dhe shpërndarë bimën e kanabisit.

Konsumi i kanabisit për moshat nën 18 vjeç do të vazhdojë të jetë i ndaluar, ndërsa 18 deri në 21 vjeç do të lejohet të blejnë deri në 30 gramë kanabis me një përmbajtje maksimale THC (tetrahidrokanabinol) prej 10%.

Opozita ka ardhur nga disa prej 16 shteteve të Gjermanisë – të cilat do të kenë përgjegjësinë për zbatimin e ligjit – duke përfshirë shtetin jugor të Bavarisë, i sunduar nga Unioni Kristian Social konservator, i cili i ka kërkuar qeverisë të mendojë përsëri.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore