Lajme

Gjermania ka rënë në recesion dhe të gjithë duhet të jenë të shqetësuar


Jo shumë kohë më parë, Gjermania ishte fuqia e Evropës: e pasur, në lulëzim, e fortë politikisht.

Por të fuqishmit kanë rënë.

Dhe nuk është e vështirë të kuptosh pse kjo po i jep pjesës tjetër të eurozonës një rast për shqetësime.

Në fund të fundit, nëse anëtari më i madh është duke luftuar, rrezikon të tërheqë të gjithë ata me vete.

Gjermania është deri tani ekonomia më e madhe e eurozonës, duke përbërë pothuajse 30 për qind të prodhimit ekonomik të bllokut.

Është partneri më i madh tregtar i më shumë se gjysmës së 27 vendeve të BE-së.

Edhe politikisht, kjo i ka mundësuar Berlinit të ketë më shumë fuqi brenda Bashkimit Evropian.

Por të dhënat e së enjtes që lamë pas, të cilat treguan se Gjermania ka rënë në recesion, nuk dolën nga hiçi.

Tashmë ajo ishte ndër të fundit në Evropë që u kthye në nivelet e para-COVID-it kur ekonomitë filluan të rimëkëmbeshin pas pandemisë.

Dhe është natyra shumë e zgjatur e gjendjes së keqe të Gjermanisë – si dhe mungesa e pasigurisë së kaluarës nga qeveria në Berlin – që i bindin ekspertët se kjo nuk është një gabim.

“Një përmirësim thelbësor nuk është në dukje”, tha ekonomisti i Commerzbank Jörg Krämer.

Të gjithë treguesit kryesorë të rëndësishëm në sektorin e prodhimit tani po bien.

Vlerësimi i fundit i rritjes për tremujorin e parë tregoi se ekonomia gjermane u tkurr me 0.3 për qind.

Kjo pasoi një tkurrje prej 0.5 për qind në tremujorin e fundit të 2022.

Shifrat e fundit për eurozonën në tërësi tregojnë se blloku po rritet pak, me 0.1 për qind.

Analistët e vlerësojnë tkurrjen e fundit në një kombinim të çmimeve të larta të energjisë të shkaktuar nga lufta e Rusisë në Ukrainë dhe dobësive të dukshme strukturore në themelet ekonomike të vendit, të cilat qeveria e koalicionit pas Angela Merkelit ka luftuar për t’i rregulluar.

Gjermania njihej si njeriu i sëmurë i Evropës në fund të viteve 1990 dhe në fillim të viteve 2000, ndërsa luftoi me koston e ribashkimit pas rënies së Murit të Berlinit.

Por ajo u rikthye fuqishëm dhe në kohën kur vendet e tjera të eurozonës si Greqia, Italia dhe Portugalia po përballeshin me borxhe të mëdha dhe shqetësime për vetë ekzistencën e monedhës euro në fillim të dekadës së fundit.

Gjermania mund të diktonte kushtet e shpëtimit të tyre nga një pozicioni i forcës — dhe të përdorë suksesin e vet ekonomik për ta tërhequr bllokun me rrathët e tij.

Por kohët kanë ndryshuar, edhe nëse Olaf Scholz, i cili është kancelari gjerman që nga dhjetori 2021, është përpjekur të tregojë një fytyrë të guximshme për gjërat.

Marrë nga “Politico”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore