Lajme

Gjermania e njeh masakrën e yazidëve nga ISIL si ‘gjenocid’


Dhoma e Ulët e Gjermanisë e ka njohur si “gjenocid” masakrën e vitit 2014 nga grupi i armatosur ISIL (ISIS) kundër grupit të pakicës yazidi në Irak dhe Siri.

Masa e parlamentarëve të enjten dënoi “mizoritë e papërshkrueshme” dhe “padrejtësinë tiranike” të kryera nga luftëtarët e ISIL “me synimin për të zhdukur plotësisht komunitetin yazidi”.

Pasi pushtoi pjesë të mëdha të Irakut dhe Sirisë në vitin 2014, ISIL vrau më shumë se 1 mijë e 200 yazidi, skllavëroi 7 mijë gra dhe vajza yazide dhe zhvendosi shumicën e komunitetit prej 550 mijë trupash nga shtëpitë e tyre në Irakun verior.

Deputetët në Bundestag miratuan mocionin nga tre grupe parlamentare në koalicionin qeverisës të Gjermanisë – duke përfshirë të Gjelbrit dhe Demokratët e Lirë, Social Demokratët dhe bllokun konservator të opozitës CDU/CSU.

Ligjvënësi i të Gjelbërve, Max Lucks tha se Gjermania ishte shtëpia e asaj që besohet të jetë diaspora më e madhe yazide në botë me rreth 150 mijë njerëz, që do të thotë se vendi kishte një përgjegjësi të veçantë ndaj komunitetit.

“Dhimbja e tyre nuk do të largohet kurrë”, i tha ai Bundestagut.

“Këtë ua detyrojmë yazidëve sepse nuk kemi ndërmarrë veprime në vitin 2014 kur na nevojiteshin. Heshtja jonë kushtoi jetë”.

Të rrëmbyer, të skllavëruar, të përdhunuar

Rezoluta thoshte se dhoma “njeh krimet kundër komunitetit yazidi si gjenocid, pas vlerësimeve ligjore të hetuesve nga Kombet e Bashkuara”.

Njohja e së enjtes erdhi pasi një gjykatë gjermane në vitin 2021 burgosi një ish-ushtar të ISIL-it për krime kundër njerëzimit kundër yazidëve në Irak dhe Siri, duke përfshirë vrasjen e një vajze pesëvjeçare.

Mocioni për të njohur krimet i kërkoi gjithashtu sistemit gjyqësor gjerman të ndiqte rastet e tjera të autorëve në vend dhe të rrisë fondet për të ndihmuar në ndërtimin e komuniteteve yazidi.

Ministrja e Jashtme, Annalena Baerbock shkroi në Twitter në lidhje me vendimin.

“Tre vjet më parë, takova gra yazide në Irakun verior. Ata u rrëmbyen, u skllavëruan, u përdhunuan. Nuk mund ta lë dhimbjen e tyre”.

Mirza Dinnayi, kreu i Air Bridge Iraq, një OJQ që ndihmon viktimat që jetojnë në Gjermani, tha se mocioni ishte “pionier” për të adresuar “pasojat e gjenocidit”.

Dinnayi përshëndeti përfshirjen e “hapave praktikë që qeveria gjermane mund të ndërmarrë për të mbështetur komunitetin Yazidi në Irak si dhe diasporën”.

Yazidët janë një pakicë e lashtë fetare në Sirinë lindore dhe Irakun veriperëndimor që ISIL i konsideronte si adhurues të supozuar të djallit për besimin e tyre.

Një ekip special hetimor i OKB-së tha në maj 2021 se mblodhi “prova të qarta dhe bindëse” që grupi i armatosur kreu gjenocid kundër yazidëve.

Një degë e al-Kaedës, ISIL u përmbys nga kundërofensivat e mbështetura nga SHBA, duke humbur dyshimin e fundit territorial në vitin 2019. Gjermania është një nga vendet e pakta që ka ndërmarrë veprime ligjore kundër ISIL.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore