Lajme

Gjermania do t’i japë miratimin këtë javë Polonisë për tanket “Leopard”


Gjermania pritet t’i japë Polonisë miratimin deri të mërkurën për të rieksportuar tanket e saj “Leopard” të prodhimit gjerman në Ukrainë.

Lajmi u bë i ditur nga kompania “Bloomberg”, duke cituar disa persona të njohur me këtë çështje, të cilët kërkuan të mos identifikohen sepse vendimi është privat.

Polonia kërkoi zyrtarisht autorizimin më herët dhe qeveria gjermane tha se do të përgjigjej me urgjencën e nevojshme.

Ligji gjerman kërkon miratimin për rieksportin e pajisjeve të saj ushtarake, që do të thotë se qindra tanke Leopard në Evropë mund të dërgohen në Ukrainë vetëm me pëlqimin e Berlinit.

Presioni është rritur mbi kancelarin gjerman Olaf Scholz për të lejuar aleatët të ndajnë rezervat e tyre të Leopard’s.

Polonia i ka bërë thirrje Gjermanisë për javë të tëra që të heqë dorë nga qasja e kujdesshme dhe kryeministri polak Mateusz Morawiecki tha të martën se ai priste miratim “të shpejtë” nga Berlini.

Ndërsa Ukraina dhe aleatët e saj përgatiten për një përshkallëzim të mundshëm të luftimeve në pranverë, debati mbi dërgimin e tankeve të betejës për të mbështetur ushtrinë e Kievit është bërë një pikë e ndezur mes aleatëve të NATO-s.

Zyrtarët amerikanë dhe evropianë kanë frenuar vendimmarrjen e ngadaltë të Scholz, duke thënë se lideri gjerman duhet të jetë më i sigurt, duke ndjekur “Zeitenwende” të premtuar, ose pikë kthese historike për sigurinë.

Scholz ka këmbëngulur që Gjermania të mos veprojë e vetme në dërgimin e kategorive të reja të armëve të rënda që mund të provokojnë një përshkallëzim me Moskën.

Ai ka vendosur një premium për të ecur në hap me SHBA-të dhe NATO-n.

“Ne kurrë nuk shkojmë vetëm”, tha Scholz në një intervistë javën e kaluar me Bloomberg.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore