Lajme

Gjermania do të paguajë faturat e gazit për familjet dhe bizneset


Shteti gjerman do të paguajë faturën mujore të gazit të këtij dhjetori për të gjitha familjet dhe bizneset e vogla dhe të mesme, sipas një kufiri me dy faza për çmimet e energjisë të rekomanduar nga një panel ekspertësh të caktuar nga qeveria të hënën.

Sipas skemës, rimbursimi i plotë në dhjetor do të pasohet pranverën e ardhshme me një skemë më të diferencuar subvencionimi, e krijuar për të kufizuar faturat, por gjithsesi të stimulojë njerëzit të kursejnë energji.

Nga marsi 2023 deri në fund të prillit 2024, familjet private do të paguajnë 0,12 euro për kilovat orë për 80% të parë të përdorimit të gazit të vitit të kaluar. Industria, ndërkohë, nga 1 janari 2023 deri në fund të prillit 2024 do të paguajë 0,07 euro për kilovat orë për 70% të parë të përdorimit të vitit të kaluar.

Bashkëkryetarja e panelit të ekspertëve, dr. Veronika Grimm tha se çmimet e subvencionuara do të siguronin një “normalitet të ri” me të cilin mund të planifikonin kompanitë dhe familjet private, pa u kthyer artificialisht në çmimet e ulëta që ishin të zakonshme përpara se lufta e Rusisë në Ukrainë të ndryshonte politikën energjetike të Gjermanisë.

“Nuk do të ndodhë që çmimi të zbresë në 7 cent në të ardhmen”, tha Grimm.

“Ne nuk do të marrim gazin rus për një kohë të gjatë”.

Ndërsa kostot e sakta ishin të vështira për t’u parashikuar, skema e propozuar me dy hapa mund të kushtojë rreth 90 miliardë euro, tha Siegfried Russwurm, një anëtar paneli dhe president i Federatës së Industrive Gjermane.

Konsiderohet e mundshme që qeveria e koalicionit të kancelarit gjerman Olaf Scholz të miratojë masat e rekomanduara nga komisioni i ekspertëve, i cili përbëhet nga 20 anëtarë të industrisë, sindikatave dhe akademisë.

Kufiri i çmimit të gazit përfaqësonte një kthesë të kundërt në një skemë të mëparshme që nënkuptonte se konsumatorët nga tetori do të ishin goditur me një tarifë shtesë për gazin e krijuar për të kompensuar furnizuesit e energjisë për kostot e rritura të importit.

Ndërsa kufiri i çmimit ndoshta do të jetë më pak toksik politikisht sesa taksa e gazit, ekziston frika se mund të dekurajojë konsumatorët nga kursimi i gazit me dëshirën e tyre. Pavarësisht thirrjeve të shumta nga qeveria, konsumi i gazit në javën e parë të tetorit u rrit nga viti në vit.

Paketa e mbështetjes prej 200 miliardë eurosh e Scholz-it është dëshmuar gjithashtu e diskutueshme midis vendeve të tjera anëtare të BE-së, me Poloninë që akuzon Gjermaninë për “shkatërrimin” e tregut të brendshëm të BE-së duke subvencionuar bizneset e veta, ndërsa kundërshton një kufi pan-evropian mbi çmimet e gazit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore