Lajme

Gjenerata e re e politikës në Mal të Zi, me sytë nga Bashkimi Evropian


Një gjeneratë e re politikanësh në Mal të Zi është zotuar të realizojë reformat e nevojshme për të përshpejtuar anëtarësimin e vendit në Bashkimin Evropian dhe të përfitojë nga “dritarja e mundësive” të paraqitur nga lufta në Ukrainë.

Jakov Milatoviç, një ish-ekonomist i Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim fitoi presidencën e vendit të Adriatikut muajin e kaluar.

Fokus i fushatës së tij: bisedimet e përshpejtuara të pranimit në BE.

Fitorja e tij ndaj presidentit aktual, Milo Gjukanoviç, i cili udhëhoqi kombin për 33 vjet, shënon një agim të ri në vendin me 620 mijë banorë, i cili deri në vitin 2006 ishte i bashkuar me Serbinë dhe besnik ndaj Rusisë.

Rritja e Milatoviçit ka qenë e shpejtë.

Ai themeloi lëvizjen “Evropa Tani”.

Partia gjithashtu performoi fuqishëm në zgjedhjet lokale të vitit të kaluar dhe është në rrugën e fitores në zgjedhjet parlamentare të 11 qershorit.

Sondazhet e fundit parashikojnë se ajo do të fitojë rreth 30 për qind të votave, gjë që do të lejonte një qeveronë të mbledhë shumicën e nevojshme për të miratuar reformat e nevojshme për anëtarësimin në BE.

“BE-ja ka nevojë për një histori suksesi dhe shpresojmë që Mali i Zi të jetë i tillë,” tha Milatoviç në një intervistë pas inaugurimit të tij më 21 maj, që përkoi me 17 vjetorin e pavarësisë së vendit nga Serbia.

Milatović: Abazović stalno priča u futuru - Aloonline.me

Mali i Zi tashmë është anëtarësuar në NATO, por bisedimet e anëtarësimit me BE-në kanë ngecur për shkak të përparimit të ngadaltë në shumicën e kritereve të pranimit, veçanërisht sundimin e ligjit dhe çështjet e korrupsionit.

Megjithatë, lufta në Ukrainë i ka përqendruar mendjet në kryeqytetet e BE-së në rreziqet e neglizhimit të vendeve që dikur ishin në orbitën e Rusisë, me Berlinin dhe Brukselin që po shtyjnë për një shtysë të përtërirë në Ballkan.

Zgjerimi i BE-së ka qenë kryesisht në pritje që kur blloku pranoi Kroacinë një dekadë më parë, me vendet e mbetura të Ballkanit Perëndimor që mbeten në faza të ndryshme të procesit.

“Për fat të keq, BE-ja reagoi politikisht në Ballkanin Perëndimor vetëm pas agresionit rus në Ukrainë”, tha Milatoviç.

“Për një dekadë i gjithë procesi i zgjerimit ishte shumë teknik, tani ka një dritare mundësish në vitin ose dy vitet e ardhshme, në të cilën Mali i Zi mund të bëjë një hap të madh përpara”.

Me vetëm tre nga 33 të ashtuquajturat kapituj të anëtarësimit të BE-së të shënuara, ky afat mund të jetë i vështirë për t’u përmbushur.

Zbutja e mëtejshme e ambicieve të PES janë lidhjet e forta historike, kulturore, fetare dhe gjuhësore me Serbinë.

Beogradi vazhdon të zemërohet me perëndimin pasi NATO bombardoi Serbinë në vitin 1999 gjatë një lufte të shkurtër për të ardhmen e Kosovës

Milatoviç tha se kur ai hyri në politikë në vitin 2020, vendi i tij “i ngjante Kazakistanit më shumë se një kombi perëndimor të BE-së”, me Kinën, Azerbajxhanin, Turqinë dhe Emiratet e Bashkuara Arabe investitorët më të mëdhenj dhe rreth 30 për qind të turistëve që vijnë nga Rusia.

“Kishte pak lidhje ekonomike me BE-në, SHBA-të apo Britaninë e Madhe. . . diçka nuk shkonte”.

Abazović, Milatović: Ulcinj is Montenegro's biggest development opportunity in 2030

Në vitin 2015 Kina dha një hua prej 1 miliard dollarësh – një e pesta e PBB-së së Malit të Zi – në një marrëveshje dypalëshe për të financuar ndërtimin e një autostrade drejt Serbisë.

Një mbrojtje ndaj asaj kredie skadon këtë verë, duke e ekspozuar Podgoricën ndaj rreziqeve të mëdha të kursit të këmbimit.

Milatoviç tha se një qeveri e re do të shqyrtojë urgjentisht atë borxh, i cili ka gati dy dekada deri në maturim, dhe ndoshta do ta rifinancojë atë me ndihmën perëndimore.

Më shumë financime nevojiten gjithashtu për pjesën tjetër të autostradës për të hapur aksesin në Evropë nëpërmjet Serbisë.

Kandidati i PES për kryeministër, Milojko Spajiç, tha se qeveria e re do të ndalojë trajtimin e mangësive në sundimin e ligjit dhe luftën kundër korrupsionit.

“Gjukanoviç keqmenaxhoi ekonominë dhe vendi ishte me të vërtetë i korruptuar. Sundimi i ligjit në thelb ishte një shaka. Ne do ta rregullojmë këtë problem”.

Gjukanoviç i hodhi poshtë pretendimet e tilla si politike.

Berlin hosts Montenegrin autocrat Djukanovic – DW – 10/07/2020

“Është logjike. . . Unë personifikova strukturat e pushtetit në 30 vitet e fundit”, tha ai pasi mori pjesë në inaugurimin e pasuesit të tij.

Shpesh i përshkruar si autokratik, Gjukanoviç alternonte postet e kryeministrit dhe presidentit pothuajse vazhdimisht që nga viti 1991 dhe ishte lideri më jetëgjatë në Evropë.

Megjithatë, ish-presidenti përshëndetet nga shumë malazezë për ndryshimin e fatit të shtetit të varfër ish-jugosllav, duke shmangur luftërat që përfshiu fqinjët e tij në vitet 1990 dhe duke e kthyer atë drejt perëndimit duke u bashkuar me NATO-n në 2017 dhe duke nisur bisedimet e pranimit në BE.

Ish-presidenti gjithashtu mbikëqyri një zhvendosje graduale nga Beogradi pas vitit 2006, duke përfshirë njohjen e pavarësisë së Kosovës në vitin 2008, shtetësinë e së cilës Serbia vazhdon ta sfidojë.

“Ne e njohëm Kosovën jo për shkak të një detyrimi për të bashkëpunuar me komunitetin euro-atlantik”, tha Gjukanoviç.

“Ne u thamë fqinjëve tanë në Beograd se Serbia e humbi Kosovën për shkak të politikës së gabuar”.

Pista perëndimore kishte sfidat e saj.

Në vitin 2016, ndërsa Podgorica po përgatitej për anëtarësimin në NATO, Gjukanoviç tha se kundërshtarët e tij tentuan një grusht shteti me ndihmën ruse.

Edhe pse Moska i ka mohuar këto pretendime, Zyra e Departamentit të Thesarit të SHBA-ve për Kontrollin e Pasurive të Huaja ka përshkruar “mbështetje financiare ruse për një parti politike malazeze përpara zgjedhjeve të Malit të Zi të vitit 2016”.

Mali i Zi burgosi më shumë se një duzinë persona për rolet e tyre në vitin 2016, duke përfshirë dy deputetë nacionalistë serbë dhe dy rusë.

Krahas politikanëve të PES, një tjetër anëtar i gjeneratës së re është Dritan Abazoviç, kryeministri aktual dhe udhëheqësi i Veprimit të Reformës së Bashkuar, një parti e gjelbër-liberale pro-evropiane.

Një shqiptar etnik dhe mysliman, Abazoviç ka fituar respekt për bashkëpunimin me një spektër të gjerë të forcave politike, duke përfshirë partitë serbe.

“Dritani është i mahnitshëm”, tha kryeministri shqiptar Edi Rama.

“Kjo gardë e re në Mal të Zi do të bëjë një rrugë të gjatë në rajon”.

Marrë nga “Financial Times”, përshtatur për Albanian Post 

“Evropa Tani” dhe Milatoviç më të vlerësuarit në Mal të Zi, tregon hulumtimi

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore