Lajme

Gjenerali Petr Pavel fiton zgjedhjet presidenciale në Republikën Çeke


Ish-shefi i ushtrisë Petr Pavel fitoi zgjedhjet presidenciale në Republikën Çeke të shtunën e 28 janarit.

Kjo, pas një fushate që shfaqi mbështetje të fortë për NATO-n dhe Bashkimin Evropian dhe mbështetje për ndihmën ndaj Ukrainës.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “Reuters”.

Pavel, një gjeneral në pension 61-vjeçar që kandidon për herë të parë për postin, do të fitonte më shumë se 58 për qind të votave me pothuajse të gjitha zonat votuese që kishin raportuar, duke mundur ish-kryeministrin miliarder Andrej Babis, një forcë dominuese por polarizuese në politikën çeke për një dekadë.

Pavel, i cili kishte bërë fushatë si i pavarur dhe kishte fituar mbështetjen e qeverisë së qendrës së djathtë, përcolli një mesazh uniteti dhe qetësie në shoqëri kur iu drejtua selisë së tij zgjedhore në një vend koncerti në Pragë të shtunën, pasi rezultatet treguan se ai kishte fituar.

“Vlerat si e vërteta, dinjiteti, respekti dhe përulësia fituan”, u tha Pavel mbështetësve dhe gazetarëve. “Jam i bindur që këto vlera ndahen nga shumica dërrmuese prej nesh, ia vlen të përpiqemi t’i bëjmë ato pjesë të jetës sonë dhe gjithashtu t’i kthejmë në Kalanë e Pragës dhe politikën tonë”.

Presidentët çekë nuk kanë shumë detyra të përditshme, por ata zgjedhin kryeministrat dhe krerët e bankave qendrore, kanë një fjalë në politikën e jashtme, janë krijues të fuqishëm të opinionit dhe mund ta shtyjnë qeverinë në politika.

Pavel do të marrë detyrën në mars, duke zëvendësuar Milos Zeman në largim, një figurë përçarëse vetë gjatë dy mandateve të tij në detyrë gjatë dekadës së fundit, i cili kishte mbështetur Babisin si pasardhësin e tij.

Zeman kishte shtyrë për lidhje më të ngushta me Pekinin dhe gjithashtu me Moskën derisa Rusia pushtoi Ukrainën dhe zgjedhja e Pavelit do të shënojë një ndryshim të mprehtë.

Babis, 68 vjeç, një manjat luftarak biznesi që kryeson partinë më të madhe opozitare në parlament, kishte sulmuar Pavelin si kandidatin e qeverisë.

Ai u përpoq të tërhiqte votuesit që po luftonin me çmimet në rritje duke u zotuar se do ta shtynte qeverinë të bënte më shumë për t’i ndihmuar ata.

Babis dhe kryeministri Petr Fiala uruan menjëherë Pavel për fitoren e tij të shtunën.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore