Lajme

Gjeneralët e Sudanit nuk duan t’i japin fund luftimeve, thotë OKB


Zyrtari më i lartë i ndihmës i OKB-së ka paralajmëruar se “mungon vullneti për t’i dhënë fund luftës” pasi foli me udhëheqësit ushtarakë rivalë të Sudanit.

Martin Griffiths i tha medias britanike “BBC” se zbritja e Sudanit në dhunë ishte tani në një pikë kthese të rrezikshme.

Ai bëri thirrje për garanci sigurie nga palët ndërluftuese për të lejuar ndihmat humanitare në vend.

OKB-ja paralajmëron se luftimet mund të detyrojnë qindra mijëra sudanezë të largohen nga shtëpitë e tyre.

Në një intervistë për “BBC” disa orë pas vizitës së tij në Port Sudan, Griffiths foli troç për atë që ai e quajti “faktin e ngurtë ekzistencial që ata që janë në luftë janë të prirur ta vazhdojnë atë”.

Gjatë kohës së tij në portin më të madh të Sudanit, tani një qendër kryesore evakuimi dhe humanitare, ai pati biseda të veçanta telefonike me gjeneralët rivalë të Sudanit.

Griffiths, Nënsekretari i Përgjithshëm i OKB-së për Çështjet Humanitare dhe Koordinatori i Ndihmës Emergjente, bëri thirrje për angazhimet e tyre të qarta publike për të garantuar dërgesat urgjente të ndihmave.

“Kjo ka të bëjë me mbrojtje specifike për lëvizjen e punonjësve të ndihmës dhe mallrave dhe furnizimeve”, theksoi ai “kur u ulëm në qytetin portual saudit të Jeddah përtej Detit të Kuq nga Sudani”.

Anijet e evakuimit mbërrijnë çdo ditë në port duke transportuar të huaj dhe sudanezë, kryesisht me pasaporta të dyta, duke ikur nga përfshirja e Sudanit në dhunë të shfrenuar dhe plaçkitje të paarsyeshme.

Griffiths përshkroi se si shumica e depove të tyre që ruanin furnizime humanitare ishin grabitur. Gjashtë kamionë në një kolonë ndihmash që shkonte për në rajonin e Darfurit u kapën gjatë rrugës.

Ai kërkoi takime ballë për ballë si me gjeneralin Abdel Fattah al-Burhan, i cili drejton forcat e armatosura të Sudanit, ashtu edhe me ish-zëvendësin e tij gjeneralin Hamdan Dagalo, i cili komandon Forcat rivale të Mbështetjes së Shpejtë (RSF).

Që nga 15 prilli, kur bombat u hodhën për herë të parë dhe plumbat fluturuan në të gjitha drejtimet, liderët rivalë kanë rënë dakord për armëpushime të shkurtra të njëpasnjëshme të cilat janë shkelur vazhdimisht, veçanërisht në kryeqytetin Khartoum dhe rajonin perëndimor të Darfurit, të cilat tani janë zona lufte.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore