Jetesë & Stil

Gjashtë simptoma fizike që dëshmojnë se depresioni nuk është vetëm “në kokën tuaj”


Ilustrim

Ne shpesh nuk e shoqërojmë depresionin me dhimbjen fizike, por hulumtimet tregojnë se kjo sëmundje mendore mund të dëmtojë vërtet.

Depresioni dhemb. Dhe ndërsa ne shpesh e shoqërojmë këtë sëmundje mendore me dhimbje emocionale si trishtimi, të qarat dhe ndjenjat e pashpresës, por, hulumtimet tregojnë se depresioni mund të shfaqet edhe si dhimbje fizike.

Kultura të ndryshme mund ta kuptojnë depresionin ndryshe. Për shembull, njerëzit aziatikë amerikanë mund të kenë më shumë gjasa të përshkruajnë dhe kuptojnë depresionin si simptoma fizike. Kjo mund të ndikojë se çfarë trajtimi kërkojnë dhe nga kush e kërkojnë. Kjo krahasohet me kuptimet perëndimore të depresionit si një përvojë e brendshme e humorit.

Por mbajtja në mendje e këtyre simptomave fizike është po aq e rëndësishme sa efektet emocionale.

Simptomat fizike mund të sinjalizojnë kur një periudhë depresive do të fillojë ose t’ju tregojë nëse mund të jeni duke përjetuar apo jo depresion.

Nga ana tjetër, simptomat fizike tregojnë se depresioni është, në fakt, shumë i vërtetë dhe mund të jetë i dëmshëm për mirëqenien tonë të përgjithshme.

Këtu janë shtatë nga simptomat më të zakonshme fizike të depresionit:

Lodhje ose nivele më të ulëta të energjisë

Lodhja është një simptomë e zakonshme e depresionit. Herë pas here ne të gjithë përjetojmë nivele më të ulëta të energjisë dhe mund të ndihemi të ngadaltë në mëngjes, duke shpresuar të qëndrojmë në shtrat dhe të shikojmë TV në vend që të shkojmë në punë.

Ndërsa ne shpesh besojmë se lodhja vjen nga stresi, depresioni gjithashtu mund të shkaktojë lodhje. Sidoqoftë, ndryshe nga lodhja e përditshme, lodhja e lidhur me depresionin gjithashtu mund të shkaktojë probleme me përqendrimin si dhe ndjenja nervozizmi.

Individët në depresion shpesh përjetojnë gjumë jo restaurues, që do të thotë se ndihen të ngadaltë edhe pasi të kenë kaluar një natë të plotë pushimi.

Sidoqoftë, për shkak se shumë sëmundje fizike, si infeksionet dhe viruset, gjithashtu mund të shkaktojnë lodhje, mund të jetë sfiduese të dallosh nëse lodhja lidhet apo jo me depresionin.

Ndërsa lodhja e përditshme është një shenjë e kësaj sëmundjeje mendore, simptoma të tjera si trishtimi, ndjenja e pashpresës dhe anhedonia (mungesa e kënaqësisë në aktivitetet e përditshme) gjithashtu mund të jenë të pranishme kur jeni në depresion.

Ulja e tolerancës ndaj dhimbjes

A ndiheni ndonjëherë sikur nervat tuaja po digjen dhe akoma nuk mund të gjeni ndonjë arsye fizike për dhimbjen tuaj? Siç doli, depresioni dhe dhimbja shpesh bashkëjetojnë.

Një studim i vitit 2015 tregoi një korrelacion midis njerëzve që janë në depresion dhe uljes së tolerancës ndaj dhimbjes, ndërsa një studim tjetër në 2010 tregoi se dhimbja ka një ndikim më të madh tek njerëzit që janë në depresion.

Këto dy simptoma nuk kanë një lidhje të qartë shkak-pasojë, por është e rëndësishme t’i vlerësoni ato së bashku, veçanërisht nëse mjeku juaj rekomandon ilaçe.

Disa kërkime sugjerojnë se përdorimi i ilaçeve kundër depresionit jo vetëm që mund të ndihmojë në lehtësimin e depresionit, por gjithashtu mund të veprojë si një analgjezik, duke luftuar dhimbjen.

Dhimbje në shpinë ose dhimbje të muskujve kudo

Ju mund të ndiheni mirë në mëngjes, por sapo të jeni në punë ose të uleni në një tavolinë shkollore, shpina juaj fillon të dhemb. Mund të jetë stres, ose mund të jetë depresion. Edhe pse ato shpesh shoqërohen me sjellje të keqe ose lëndime, dhimbjet e shpinës mund të jenë gjithashtu një simptomë e shqetësimit psikologjik.

Një studim kërkimor 2017, i 1 mijë e 13 studentëve të universitetit kanadez gjeti një lidhje të drejtpërdrejtë midis depresionit dhe dhimbjeve të shpinës.

Psikologë dhe psikiatër të ndryshëm kanë besuar prej kohësh se çështjet emocionale mund të shkaktojnë dhimbje kronike, por specifikat janë ende duke u hulumtuar, siç është lidhja midis depresionit dhe përgjigjes inflamatore të trupit.

Studimet më të reja sugjerojnë, se inflamacioni në trup mund të ketë të bëjë me neurocircuits në trurin tonë. Mendohet se inflamacioni mund të ndërpresë sinjalet e trurit, dhe për këtë arsye mund të ketë një rol në depresionin dhe mënyrën se si e trajtojmë atë.

Dhimbje koke

Pothuajse të gjithë përjetojnë dhimbje koke herë pas here. Ato janë aq të zakonshme sa ne shpesh i fshijmë si asgjë serioze. Situatat stresuese të punës, si konflikti me një koleg, madje mund të shkaktojnë këto dhimbje koke.

Sidoqoftë, dhimbja juaj e kokës mund të mos shkaktohet gjithmonë nga stresi, veçanërisht nëse e keni toleruar kolegun tuaj në të kaluarën. Nëse vëreni një kalim në dhimbje koke të përditshme, mund të jetë një shenjë e depresionit.

Ndryshe nga dhimbjet e migrenës, dhimbjet e kokës të lidhura me depresionin nuk dëmtojnë domosdoshmërish funksionimin e dikujt. I përshkruar nga Fondacioni Kombëtar i Dhimbjes së Kokës si “dhimbje koke nga tensioni”, kjo lloj dhimbje koke mund të ndihet si një ndjesi e lehtë pulsimi, veçanërisht rreth vetullave.

Ndërsa këto dhimbje koke ndihmohen nga ilaçet kundër dhimbjeve pa recetë, ato zakonisht rishfaqen rregullisht. Ndonjëherë dhimbjet e kokës nga tensioni kronik mund të jenë një simptomë e çrregullimit të madh depresiv.

Sidoqoftë, dhimbjet e kokës nuk janë treguesi i vetëm që dhimbja juaj mund të jetë psikologjike. Njerëzit me depresion shpesh përjetojnë simptoma shtesë si trishtimi, ndjenja nervozizmi dhe ulje e energjisë.

Probleme me sytë ose ulje të shikimit

A mendoni se bota duket e paqartë? Ndërsa depresioni mund të bëjë që bota të duket gri dhe e zymtë, një studim kërkimor i vitit 2010 në Gjermani, sugjeron që ky shqetësim i shëndetit mendor mund të ndikojë në të vërtetë në shikimin e dikujt.

Në atë studim të 80 njerëzve, individët në depresion kishin vështirësi të shihnin dallimet në të zezë dhe të bardhë. E njohur nga studiuesit si “perceptimi i kontrastit”, kjo mund të shpjegojë pse depresioni mund ta bëjë botën të duket e mjegullt.

Dhimbje stomaku ose shqetësim në bark

Kjo ndjenjë e mbytjes, në stomakun tuaj është një nga shenjat më të njohura të depresionit. Sidoqoftë, kur barku juaj fillon të ngërçet, është e lehtë ta fshini atë si gaz ose dhimbje menstruale.

Dhimbja që përkeqësohet, veçanërisht kur shfaqet stresi, mund të jetë një shenjë e depresionit. Në fakt, studiuesit e Shkollës Mjekësore të Harvardit sugjerojnë që sikleti në stomak si ngërçet, fryrja mund të jetë një shenjë e shëndetit të dobët mendor.

Sipas atyre studiuesve të Harvardit, depresioni mund të shkaktojë (ose të jetë rezultat i) një sistemi tretës të përflakur, me dhimbje që ngatërrohet lehtë për sëmundje si sëmundjet inflamatore të zorrëve ose sindromi i zorrëve të irritueshme.

Mjekët dhe shkencëtarët ndonjëherë i referohen zorrëve si “truri i dytë”, sepse ata kanë gjetur një lidhje midis shëndetit të zorrëve dhe mirëqenies mendore. Stomakët tanë janë plot me baktere të mira dhe nëse ka një çekuilibër të baktereve të mira, mund të shfaqen simptoma të ankthit dhe depresionit.

Ushqimi i një diete të ekuilibruar dhe marrja e probiotikëve mund të përmirësojë shëndetin e zorrëve, gjë që gjithashtu mund të përmirësojë gjendjen shpirtërore, por nevojiten kërkime të mëtejshme.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore