Sport

Girona, nga 200 tifozë në elitën evropiane


Toka jashtëzakonisht krenare dhe patriotike që është Katalonja nuk është e panjohur për të valëvitur flamurin e saj përmes arritjeve në futboll.

Por këtë sezon nuk janë bëmat e Barcelona-s ato që kanë mahnitur botën e futbollit, por arritjet e qytetit të dytë të rajonit, Girona, dhe veçanërisht ato të trajnerit të tyre, Miguel Angel Sanchez Munoz i njohur si Michel.

Girona aktualisht është në krye të tabelës së bashku me Real Madrid-in me 48 pikë pas gjysmës së parë të sezonit që i ka parë ata të shënojnë më shumë gola se kushdo tjetër (46) dhe kanë pësuar vetëm një humbje, 3-0 në shtëpi nga skuadra e Carlo Ancelotti-t në shtator të vitit të kaluar.

Të fitosh La Liga-n, biseda e ndaluar aktualisht nga vetë klubi, do të klasifikohej si një nga historitë më të mëdha të futbollit dhe do të eklipsohej fitimi i titullit të Premier League-s së Leicester City-t në vitin 2016.

Por si e ka futur veten në garë një klub, me vetëm 200 pjesëmarrës në fillim të shekullit?

Nga 200 tifozë në elitën evropiane

E themeluar 93 vjet më parë, Girona nuk arriti as në nivelin e dytë të futbollit spanjoll deri në vitin 2008.

Historikisht, shumica e tifozëve të futbollit nga qyteti kanë mbështetur Barcelona-n apo edhe Espanyol-in.

Pavarësisht se luan në stadumin më të vogël në La Liga, “Estadi Montilivi” me kapacitet prej 15 mijë personash, dikur, teksa ishte në ligën e pestë spanjolle, ekipi ndiqej nga rreth 200 tifozë.

Por gjërat filluan të ndryshojnë kur skuadra më në fund u ngjit në nivelin e dytë të Spanjës në vitin 2008 pas promovimeve të njëpasnjëshme. Ata arritën në ligën më të mirë për herë të parë në historinë e tyre të atëhershme 87-vjeçare, pasi përfunduan të dytat në tabelë në fund të sezonit 2016-17.

Ardhja në klub në fund të sezonit 2014-15 e Guardiola-s, jo Pep, por vëllai i tij i vogël Pere, revolucionarizoi gjërat në klub.

Pere erdhi në klub me një sfond në marketing dhe zhvillimin e futbollit me kompani si “Nike”. Në vitin 2009 ai kishte bashkë-themeluar agjencinë e tij dhe u bë një nga agjentët më me ndikim në futboll me një listë klientësh duke përfshirë vëllain e tij, Andres Iniesta dhe Luis Suarez.

Pavarësisht rënies nga kategoria disa sezone më vonë, Girona u rikthye në ligën më të lartë në 2022, duke fituar play-off-in 3-1 kundër Tenerife-s.

Kthimi i tyre u organizua nga trajneri Michel, i cili i ishte bashkuar klubit në fillim të fushatës fituese të promovimit 2021-22. Një ndryshim fati për menaxherin që drejtuar më parë Rayo Vallecano dhe Huesca në divizionin e parë ku u shkarkua pas performancave të dobëta.

Një nga çelësat e sezonit të parë të Michel në klub ishte që pronarët të mbanin besimin tek ai kur skuadra u gjend në fundin e tabelës. Ata përfunduan të promovuar në La Liga dhe më pas e mbyllën në vendin e 10-të në sezonin e tyre të parë, pavarësisht humbjes së lojtarëve kryesorë.

Një pasardhës i mundshëm i Xavi te Barcelona?

Michel ka pak nga Pep Guardiola rreth tij, megjithëse ai është shumë larg nga të qenit një novator apo vizionar futbolli.

48-vjeçari ka një ide të qartë se çfarë dëshiron dhe si ta arrijë atë në fushë, dhe ka aftësinë të përmirësojë lojtarët dhe të ndryshojë taktikat e ekipit të tij në mes të lojës. Qasja bazë e Michel bazohet në posedimin e topit kur kërkohet, por edhe drejtpërdrejt dhe kundërsulm, një përzierje jo shumë e ndryshme me atë të Manchester City-t.

Ai gjithashtu di se si t’i drejtojë lojtarët e tij, gjë që pak menaxherë mund ta bëjnë me sukses dhe ai ka një sy të mprehtë për detajet më të vogla.

Edhe pse ka kontakte të rregullta me Pep Guardiola-n, ai vlerëson se ku është tani dhe nga ka ardhur.

Eksperiencat e mëparshme kanë treguar se kur jeni një peshk që notoni rreth rezervuarit të peshkaqenëve të La Liga-s, jeni shpesh kalimtar dhe suksesi arrihet vetëm si rezultat i gjithë punës së vështirë që bëhet çdo ditë.

Pra, ndërsa të tjerët po bëjnë krahasime me arritjen monumentale të titullit të Leicester City, tani për tani Michel nuk merr asgjë si të mirëqenë, përveçse ndoshta kënaqësinë e dijes se 48 pikët që ka grumbulluar skuadra e tij deri më sot do të garantojnë sigurinë e liderit. Dhe, po, ndoshta mundësia për të arritur në Evropë është ajo që është diskutuar në dhomat e zhveshjes.

Michel

Prindërit e tij kanë një dyqan frutash në Vallecas të Madridit dhe për shkak se ata duhej të punonin deri në 12 orë në ditë për të vendosur ushqimin në tryezë, Michel dhe tre vëllezërit e tij u rritën nga gjyshërit e tyre.

Vallecas ishte shtëpia e tij dhe ai do të vazhdonte të bëhej hero te Rayo Vallecano, ku bëri 425 paraqitje në dy periudha në klub përpara se të bëhej trajner i tyre në 2017. Kjo e mësoi atë të integrohej sepse zona ishte shumë e populluar me emigrantë dhe njerëz të çdo origjine.

Dhe kudo që shkonte e bënte me fjalët e gjyshes në vesh. “Përshtatu ku shkon”, i tha ajo.

Nuk ka kaluar pa u vënë re as vëmendja e Michel ndaj detajeve dhe mënyra se si të përshtatet.

Një nga gjërat e para që bëri kur mbërriti te Girona ishte fillimi i mësimeve në gjuhën katalanase.

Michel fillimisht filloi ta flasë atë menjëherë pasi mbërriti në Girona pa familjen e tij. Ai u miqësua me një çift të moshuar në banesën ngjitur, të cilët e njohën atë jo vetëm me gjuhën katalanase, por me disa nga kënaqësitë e kuzhinës së rajonit.

Fansat e adhurojnë për këtë dhe dëgjohen shpesh duke brohoritur, “Michel..Catala!!”. Ata i referohen atij si “Un dels nostres” (“një nga ne”) dhe së fundmi i dhuruan atij një flamur që e shfaqte të veshur me “barretina” klasike, kapelën që është simbol i Katalonjës.

Nuk është për t’u habitur që arritjet e tij kanë dhënë shikimin ziliqar të klubeve më të mëdha nëpër ligat e mëdha evropiane, me Bayern Munich dhe Newcastle që përflitet se po nuhasin përreth.

Por historitë që bëjnë xhiron e mediave se ai është në prag të largimit nga Girona dhe gjetjes së një klubi më të madh janë shumë larg realitetit. Për momentin ai nuk po shkon askund, megjithëse në të ardhmen shihet si një përshtatje të përsosur për vendin e trajnerit të Barcelona-s, pasi të përfundojë kontrata e Xavi-t.

Kryetari i Girona, Pere Guardiola është realist për të ardhmen e trajnerit të tij.

Ai tha së fundmi: “Ai mund të largohet kur të dojë, ai e ka fituar. Nëse një ekip vjen dhe ai është i emocionuar për këtë, faleminderit dhe lamtumirë”.

“Nëse ai do të merrte një ofertë nga Bayern dhe do të kishte një kontratë me Girona-n, unë do ta çoja vetë me makinë në Mynih! Ajo që ai ka bërë te Girona është diçka për të cilën duhet të jemi përjetësisht mirënjohës”.

Sa e rëndësishme është lidhja e Girona me grupin e Man City?

Më 23 gusht 2017, “City Football Group” (CFG), një degë e “Abu Dhabi United Group”, bleu 44.3% të pronësisë së Girona-s. 44.3% të tjera i ka mbajtur “Girona Football Group”, i drejtuar nga Pere Guardiola.

Menjëherë pas mbërritjes në klub, Pere Guardiola u përpoq të siguronte marrëveshje huazimi për lojtarët e City-t ose të rinj të talentuar që kishin nevojë për minuta për t’u zhvilluar në yje të klasit botëror, diçka që ka qenë një burim kryesor i yjeve të Girona-s gjatë viteve.

Në 2015-16, katër lojtarë u huazuan nga Man City te Girona, tre në 16-17 dhe pesë në 17-18. Sezonin tjetër ishte tre, në 2020-21 ishte katër, pastaj tre sezonin e kaluar, duke përfshirë një nga një klub tjetër në pronësi të “CFG”, New York City.

Një bashkim i disa klubeve në mbarë botën, me Manchester City-n qartësisht të spikatur, lejon një shkëmbim më të thjeshtë të futbollistëve mes skuadrave.

Megjithatë, është larg të qenit arsyeja kryesore për suksesin e klubit, e cila është kryesisht për shkak të disa veprimeve jashtëzakonisht mendjemprehta në tregun e transferimeve dhe huazimeve, pavarësisht kufizimeve të rënda financiare.

Shifrat e publikuara ilustrojnë hendekun e madh midis gjigantëve të La Liga-s dhe klubeve si Girona në të gjitha aspektet, duke përfshirë pagat, duke përfshirë lojtarët dhe trajnerët.

Kufiri i shpenzimeve të Real Madrid-it këtë sezon është 727.5 milionë euro, të Atletico Madrid-it 296.4 milionë euro dhe të Barcelona-s 270 milionë euro. Girona është vetëm 52 milionë euro, e treta më e ulët në ligë.

Çelësi i planit ka qenë drejtori sportiv, Quique Carcel, mendjemprehtësia e të cilit në treg e ka ndihmuar Michel-in të ndërtojë themelet që kanë sjellë sukses.

Aftësia e tij për të dalluar talentin dhe për të ndërtuar skuadra për çdo trajner ka spikatur vërtet, si dhe aftësia e tij për të rindërtuar vazhdimisht çdo sezon për të mbuluar largimet.

Ka pasur nënshkrime si dhe marrëveshje të shumta huazimi, ndonëse nuk ka asgjë si blerjet e shtrenjta të klubeve elitare evropiane.

Artem Dovbyk, nënshkrimi rekord i Girona-s me 7.5 milionë euro nga Dnipro këtë verë, tërhoqi vëmendjen e drejtorit sportiv Carcel pasi shënoi 24 gola në 30 ndeshje sezonin e kaluar, ndërsa bashkëlojtari i tij ndërkombëtar ukrainas, Viktor Tsygankov erdhi nga Dynamo Kyiv.

Ndoshta shembulli më i mirë i aftësisë së shkathët të skautizmit të klubit shihet në formën e anësorit 19-vjeçar të huazuar Savio, një nga më të mirët e momentit në La Liga dhe dikush që asnjëherë nuk u paraqit për Troyes pasi e nënshkruan atë nga Atletico Mineiro për rreth 7 milionë euro në 2022.

Mbi të gjitha, historia e Girona-s ka të bëjë me mirëmbajtjen e shëndoshë dhe mendjemprehtësinë. Ata kanë shpenzuar vetëm 4.35 milionë euro më shumë se sa fituan nga shitjet. 10 ekipe në La Liga kishin një shpenzim neto më të madh.

Me këtë ata kanë arritur të bëjnë një skuadër të përbërë nga veteranë dhe të rinj, të huazuar dhe refuzues. Në total, Girona ka shpenzuar vetëm 33.75 milionë euro në tarifat e transferimit për të gjithë skuadrën. Vetëm pesë skuadra të tjera në La Liga kanë shpenzuar më pak dhe skuadra e Real Madrid kushtoi 573 milionë euro.

A mundet Girona të tronditë botën e futbollit dhe të përsërisë arritjen e Leicester City?

Ndërsa arritja e titullit të Leicester-it ishte e madhe, një triumf i ngjashëm për Girona do ta kalonte atë.

Ndërsa të gjithë po shijojnë suksesin e tyre, shanset për ta ruajtur atë deri në fund të sezonit janë të vogla dhe çdo bisedë për fitimin e titullit është e ndaluar në klub.

Megjithatë, ajo që ka treguar është se në një botë të çmendurisë financiare të futbollit të ekspozuar kryesisht nga bashkatdhetarët e tyre të shquar 100 km më në jug, është se nuk ka të bëjë vetëm me paratë dhe yjet, dhe suksesi i futbollit, menaxhimi i shëndoshë dhe mirëmbajtja e kujdesshme e shtëpisë nuk janë reciprokisht ekskluzive.

E ndërsa askush nuk po flet për ngritjen e titullit, vlen të theksohet se në historinë e La Liga-s, asnjë klub me këtë numër pikësh në këtë fazë të sezonit nuk ka dështuar të kualifikohet në Champions League.

Tani kjo do të ishte vërtet një histori suksesi.

 

Marrë nga BBC, përshtatur për Albanian Post.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore