Kosova

Gërvalla: Abdixhikut i mjafton pasqyra, edhe Rugovën e ka hequr nga zyra


Lumir Abdixhiku, Donika Gërvalla

Kryetarja e Listës Guxo, njerherit zëvendëskryeministre  e Kosovës, Donika Gërvalla, ka hedhur një mal me akuza për kryetarin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhikun dhe ish-kryetarin Isa Mustafa.

Po Abdixhikun, Gërvalla ka thënë se nuk flet kurrë për LDK-në dhe se e ka hequr nga zyra fotografinë e ish-presidentit Ibrahim Rugova, pos ishte zgjedhur i pari i kësaj partie.

“Lumir Abdixhiku kurrë nuk flet për LDK-në, ai flet për lidhjen, për një rrugë të re. Ai ka hequr fotografinë e presidentit Ibrahim Rugova nga zyra, sepse atij i mjafton vetëm pasqyra”, tha Gërvalla në një intervistë për Tëvë 1 të martën.

Kur është pyetur për largimin nga LDK-ja pjesë e së cilës ishte për gati tri dekada, Gërvalla ka theksuar se LDK-ja që ajo mendon “nuk ekziston më”.

“Jam larguar nga LDK-ja pas 27 vjetësh, pasi kjo parti kishte degraduar edhe në nëndegë dhe kjo ishte e dhimbshme. LDK-ja që unë mendoj nuk ekzistonte më. Me këtë strukturë të LDK-së nuk ka kthim mbrapa, ata i kanë humbur votuesit dhe parimet e tyre”, shtoi.

Kryediplomatja kosovare nuk ka pasur fjalë të mirë as për ish-kryetarin e kësaj partie, Isa Mustafën, për të cilin ka thënë se sa ka qenë në LDK-së “e ka luftuar këtë parti” dhe e ka degraduar sa ishte kryetar.

“Në kohën kur Isa Mustafa u bë kryetar i LDK-së, ishte një njeri që nuk e lidhte asgjë me LDK-në, i cili në vazhdimësi në Gjermani ka luftuar LDK-në me të gjitha mjetet, qoftë për organizimin e LDK-së në Kosovë edhe për presidentin. Qoftë për deklaratat e tij të pamatura të rrezikshme në mesin e qytetarëve të shumë në Gjermani kur kemi pasur aktivitete të përbashkëta”, potencoi Gërvalla.

Ajo ka shtuar se është përpjekur në vazhdimësi “ta ndalë degradimin e LDK-së”, derisa treguar se “kemi pasur në pengesa dhe nuk kemi qenë të suksesshëm”.

Gjatë kësaj interviste, ajo ka nënvizuar se me Listën Guxo, të cilën e drejton bashkë me Faton Pecin, mezi i presin zgjedhjet e ardhshme parlamentare për të marrë pjesë.

“Ne kemi formuar një listë në preteritit me LVV-në dhe tashmë i kemi konsoliduar strukturat partiake edhe mezi po presim zgjedhjet për të marrë pjesë”, përfundoi ajo.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore