Lajme

George Santos nënshkruan marrëveshje për të shmangur ndjekjen penale për çeqet e vjedhura në Brazil


Një ditë pasi George Santos u deklarua i pafajshëm për akuzat në SHBA, ai nënshkroi një marrëveshje me prokurorët publikë në Brazil për të shmangur ndjekjen penale për falsifikimin e dy çeqeve të vjedhura në vitin 2008.

“Ai që do të kishte qenë fillimi i një çështjeje u mbyll sot”, tha avokati i Santos në Brazil, Jonymar Vasconcelos.

“Si i tillë, klienti im nuk është më objekt i asnjë rasti në Brazil”, tha ai.

Të dhënat e gjykatës në Brazil tregojnë se Santos ishte subjekt i një akuze penale për përdorimin e dy çeqeve të vjedhura për të blerë sende në një dyqan në qytetin Niteroi, duke përfshirë një palë atlete që ia kishte dhuruar një miku.

Asokohe, Santos do të kishte qenë 19 vjeç.

Blerja arriti në rreth 1 mijë e 350 dollarë, sipas akuzave të ngritura nga prokurorët në vitin 2011.

Kjo pasoi një hetim të hapur në vitin 2008 dhe rrëfimin e nënshkruar të Santos, në të cilin ai pranoi se kishte vjedhur librezën e çeqeve të ish-punëdhënëses së nënës së tij nga çanta e saj dhe kishte bërë blerje, përfshirë ato në dyqan, dhe duke njohur çeqet mashtruese si ato që kishte nënshkruar.

Një gjykatës pranoi akuzat kundër Santos në vitin 2011, por thirrjet e mëvonshme që ai të paraqitej personalisht ose të paraqiste një mbrojtje me shkrim mbetën pa përgjigje dhe, me autoritetet vazhdimisht të paaftë për të përcaktuar vendndodhjen e tij, çështja u pezullua në vitin 2013.

Kjo ndryshoi pasi ai fitoi një fitore në SHBA selia në kongres dhe vëmendja e mëpasshme e medias u përqendrua në kredencialet e tij të dyshimta.

Prokurorët e shtetit të Rios më pas bënë peticion për të rihapur çështjen.

Sipas kushteve të marrëveshjes së mosndjekjes penale, Santos do të paguajë rreth 5 mijë  dollarë, ku shumica do t’i shkojnë shitësit që mori çeqet e këqija dhe pjesa tjetër për bamirësi.

Sakaq, Santos mori pjesë në takim virtualisht.

Zgjidhja e çështjes heq mundësinë që Santos të ishte detyruar të udhëtonte në një vend tjetër për të zgjidhur akuzat në pritje, diçka që mund të ishte komplikuar pasi ai u detyrua të dorëzonte pasaportën e tij pas akuzave të fundit në SHBA.

Të mërkurën në New York, Santos u deklarua i pafajshëm për akuzat që kishte vjedhur nga fushata e tij dhe gënjeu Kongresin se ishte milioner, ndërkohë që mblidhte përfitimet e papunësisë që nuk e meritonte.

Marrë nga “The Guardian”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore