Sport

Gazeta e ashpër franceze L’Equipe emëron 11-shen më të mirë të vitit 2022


Gazeta shumë e ashpër franceze L’Equipe ka emëruar katër lojtarë të Premier League në ekipin e tyre të vitit 2022.

Gazeta është e njohur për vlerësimin e egër të lojtarëve, duke refuzuar së fundmi të vlerësojë Ousmane Dembele pasi ai u përfshi në finalen e Kupës së Botës.

Por në ekipin e tyre të vitit, ata emëruan tre lojtarë francezë, Kylian Mbappe, Karim Benzema dhe Theo Hernandez.

Mbappe, i cili shënoi një hat-trick në finalen e Katarit kundër fituesit eventual Argjentinë, e mbylli vitin me 55 gola për klubin dhe vendin.

Përveç medaljes së nënkampionëve të Kupës së Botës, sulmuesi kishte edhe një medalje fituesi të Ligue 1.

Benzema i mbylli 12 muajt e fundit me 31 gola duke fituar Ligën e Kampionëve, titullin e La Ligës dhe Topin e Artë.

Në ekip është edhe Lionel Mess, me sulmuesin legjendar që shënoi 35 herë për PSG-në dhe Argjentinën në vitin 2022.

Por së bashku me shokun e ekipit Mbappe, Messi ngriti titullin e Ligue 1 dhe më në fund Kupën e Botës.

L’Equipe emëroi katër lojtarë të Premierligës: Kevin de Bruyne, Kyle Ëalker, Casemiro dhe Virgil van Dijk.

De Bruyne dhe Ëalker të dy udhëhoqën Manchester City-n drejt titullit të Premier League në verë, duke mposhtur Liverpool-in dhe Van Dijk.

Casemiro iu bashkua Manchester United-it në verë, duke ndihmuar Real Madrid-in në lavdinë e Ligës së Kampionëve.

Portieri Thibaut Courtois dhe Luka Modric fituan titullin e La Liga-s së bashku me emërimin në ekipin e vitit të L’Equipe.

Mbrojtësi i majtë Hernandez, i përfshirë gjithashtu, ndihmoi AC Milan në triumfin e parë në Serie A në 11 vjet.

Ylli i mbrojtjes në rritje Josko Gvardiol fitoi vendin e tij në 11-shen pasi u shfaq si një nga qendërmbrojtësit më të mirë në botë.

Chelsea dhe Real Madrid janë ndër klubet që kërkojnë kroatin në tregun e transferimeve.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore