Lajme

Gati 5 milionë italianë nuk kanë paguar faturat e energjisë në 9 muajt e fundit


Pothuajse 5 milionë (për të qenë të saktë 4.7) italianë nuk kanë paguar faturat e tyre në 9 muajt e fundit.

Kjo, për shkak të rritjes së çmimit të energjisë.

Lajmi u bë i ditur nga gazeta italiane “Corriere della Sera”, duke cituar studimin e instituteve “mUp Research” dhe “Norstat”.

Sipas botimit, ky numër është i prirur të rritet nëse shtrenjtohet gazi dhe energjia elektrike.

Ata që për herë të parë nuk arritën të paguajnë për konsumin e tyre të energjisë janë pothuajse dy në tre, pra 62 për qind.

Zonat ku problemi është më i pranishëm janë ato të Jugut.

Por urgjenca e faturave tani prek të gjithë gadishullin.

Kostoja e faturave të energjisë elektrike dhe gazit do të arrijë shifrën maksimale prej 4 mijë e 724 euro për familje në vitin 2023, me një rritje të shpenzimeve prej gati 2 mijë e 500 eurosh për familje.

Kjo, në krahasim me fundin e vitit 2021, sipas llogaritjeve të Codacons-it.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore